Artykuł sponsorowany

Jak przebiega rozwód z orzekaniem i bez orzekania o winie?

Jak przebiega rozwód z orzekaniem i bez orzekania o winie?

Życie sprawia, że nie zawsze małżonkowie potrafią się ze sobą skutecznie porozumieć, co prowadzi do rozpadu pożycia. W takiej sytuacji mają możliwość rozwiązania związku, składając pozew rozwodowy. Mogą zdecydować, czy proces przebiegnie ugodowo i bez orzekania o winie, czy przyjmie wieloetapową formę, aby wskazać winną stronę. Co ważne drugie rozwiązanie może zakończyć się trzema różnymi wyrokami sądu.

Możliwości rozwodowe

Sąd może wydać wyrok rozwiązujący instytucję małżeństwa w sytuacji, gdy stwierdzi trwały i zupełny rozkład pożycia. Taka sytuacja ma miejsce, gdy ustaną zarówno więzi psychiczne, fizyczne, jak i gospodarcze. Pozew rozwodowy może być wniesiony przez jedną ze stron związku, a na jego podstawie zostanie wydane orzeczenie, które może mieć trzy formy: bez wskazywania winnego rozpadu małżeństwa, ze wskazaniem jednej, a nawet obydwu stron. To właśnie w zakładanej sprawie powód powinien określić, jakiego wyroku się domaga, co będzie właśnie uwzględniane podczas prowadzonego postępowania. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy sąd może odmówić udzielenia rozwodu, gdy na przykład na skutek takich okoliczności może cierpień dobro wspólnych małoletnich dzieci bądź jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Rozwód bez orzekania o winie

Tego rodzaju sprawy są jednymi z najszybszych i najtańszych sposobów na zakończenie małżeństwa. Niemniej jednak należy pamiętać, że wnosząc pozew, również druga strona musi wyrazić zgodę na takie rozwiązanie, czyli bez orzekania o winie. W przeciwnym razie sąd nie będzie mógł wydać takiego rodzaju wyroku. Z reguły takie sprawy rozwodowe kończą się na jednej rozprawie, w której uczestniczą wyłącznie małżonkowie. Ponadto ich relacje pozwalają na zachowanie co najmniej koleżeńskich stosunków, co korzystnie wpływa na wypełnianie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej. Jeśli zaś chodzi o kwestie alimentacyjne, to którakolwiek ze stron, jeśli pozostaje w niedostatku nie ze swojej winy, może złożyć pozew w tym zakresie, ale wyłącznie przed upływem pięć lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Winna jedna ze stron lub obydwie

To o wiele dłuższa i bardziej wyczerpująca emocjonalnie droga, jednak decyduje się na nią więcej par ze względu na korzyści, jakie można uzyskać. Tego typu procesy charakteryzują się wieloma rozprawami, podczas których sąd będzie badał okoliczności zawinienia. Do takich przyczyn zazwyczaj należą między innymi: alkoholizm, przemoc, zdrada, zaniedbywanie rodziny, złe relacje z rodziną współmałżonka, brak wzajemnej pomocy. Pozew poza rzetelnym opisem stanu faktycznego musi zawierać również materiał dowodowy, na przykład w postaci sms-ów, nagrań audio/wideo, zdjęć, obdukcji, rachunków, listów, zeznań świadków. Stąd też w takich sprawach najlepiej skorzystać ze wsparcia prawnika, na przykład Adwokata Kamila Flatowa, którego kancelaria znajduje się w Płocku. Takie wsparcie zapewni odpowiednie przygotowanie się do rozpraw i przygotowanie właściwej linii obrony.

Rozwód z orzekaniem o winie może skutkować trzema wyrokami. Pierwszy z nich to orzeczenie o winie wyłącznie jednej ze stron. W takiej sytuacji może ona zostać zobowiązana do płacenia alimentów na rzecz byłego męża lub byłej żony bez konieczności udowadniania popadnięcia w sytuację niedostatku. Co ważne, taka konieczność nie wygasa z czasem, ale trwa dożywotnio. W trakcie rozpraw sąd może również dojść do wniosku na podstawie zebranych dowodów, że małżonkowie wspólnie odpowiadają za rozpad pożycia i orzec winę obojga. Niektóre okoliczności, nazywane obiektywnymi, sprawiają, że żadna ze stron nie ponosi winy. Dzieje się tak, gdy do oddalenia się od siebie doprowadziły na przykład choroba psychiczna, bezpłodność czy też niezgodność charakterów. Podobnie jak w przypadku wyroku bez orzekania o winie, osoby mogą żądać od siebie alimentów wzajemnie przez pięć lat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz