Artykuł sponsorowany

Jak przebiega rozwód z orzeczeniem o winie?

Jak przebiega rozwód z orzeczeniem o winie?

Wchodząc w związek małżeński, zakładamy, że trafiliśmy na odpowiednią osobę, z którą spędzimy resztę życia. Niestety, statystyki nie pozostawiają złudzeń. Rozwodzimy się często, a do najpopularniejszych powodów rozpadu małżeństwa zaliczyć możemy niewierność, niezgodność charakterów i nadużywanie alkoholu. Niektóre pary decydują się na proces bez orzekania o winie, inne chcą, aby to współmałżonek poniósł wyłączną odpowiedzialność za rozpad rodziny.

Co powinniśmy wiedzieć, jeśli decydujemy się na rozwód z orzeczeniem o winie? Jaki wyrok może wydać sąd? Czy warto skontaktować się z adwokatem, gdy decydujemy się na rozwód ze wskazaniem winnego? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w artykule.

Rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie

To najszybsza i najtańsza opcja na otrzymanie rozwodu. Należy jednak pamiętać, że obie strony muszą zgodzić się na rozwód bez orzekania o winie. W innym przypadku sąd nie wyda takiego wyroku. Zwykle sprawa rozwodowa bez orzekania o winie kończy się na jednej rozprawie, dzięki czemu małżonkowie mogą rozstać się bez silnych emocji, które są nieodzownym elementem rozwodu z orzekaniem o winie.

Gdy chcemy wskazać winnego

Nie ulega wątpliwości – rozwód z orzekaniem o winie bywa wyczerpującym psychicznie doświadczeniem. Musimy liczyć się z kilkoma rozprawami, podczas których sąd będzie skrupulatnie badał, z jakich powodów doszło do rozpadu małżeństwa i czy rzeczywiście wina leży po jednej stronie. Warto również pamiętać, że w trakcie tego typu spraw niezbędny jest materiał dowodowy. Mogą to być na przykład zdjęcia, zeznania światków, wysyłane wiadomości, nagrania, czy wykonane obdukcje. Podczas rozwodu z orzekaniem o winie warto skorzystać z pomocy renomowanej Kancelarii Adwokackiej Katarzyny Falkowskiej w Myśliborzu. Dzięki temu będziemy odpowiednio przygotowani do rozprawy, co znacząco ułatwi nam przejście przez ten trudny moment w życiu.

Trzy możliwości

Rozwód z orzekaniem o winie może zakończyć się orzeczeniem winy wyłącznie jednej ze stron, ale nie musi. Sąd, rozpatrując zebrane dowody i zeznania świadków, może dojść do wniosku, że rozpad małżeństwa jest odpowiedzialnością wspólną lub że żadna ze stron nie ponosi winy. Ostatnia sytuacja ma zwykle miejsce, gdy za problemy małżeńskie odpowiada niezgodność charakterów, bezpłodność lub choroba psychiczna małżonka.

Rozwód to bardzo trudny moment w życiu, niezwykle stresujący. Jeśli zależy nam na rozwodzie z orzekaniem o winie, pamiętajmy, że potrzebny nam będzie materiał dowodowy i wsparcie adwokata. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz