Artykuł sponsorowany

Jak przebiega regeneracja manualnej skrzyni biegów? Poradnik motoryzacyjny

Jak przebiega regeneracja manualnej skrzyni biegów? Poradnik motoryzacyjny

Co robić, gdy manualna skrzynia biegów w naszym samochodzie się zepsuje? Jak przebiega jej regeneracja? Jakie czynniki wpływają na nią negatywnie? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące usterek manualnych skrzyń biegów znajdziecie w naszym artykule. Piszemy w nim o tym, jak krok po kroku przeprowadzana jest renowacja skrzyń tego typu w profesjonalnych warsztatach.

Zasada działania manualnej skrzyni biegów

Skrzynia biegów działa trochę tak jak rower z przerzutkami – pozwala nam dostosować moc silnika do potrzeb, jakie narzuca nam dany fragment trasy. Manualna skrzynia biegów wyposażona jest w koła zębate, których różne ułożenie daje nam do dyspozycji pięć lub sześć biegów oraz ułożenie jałowe. Skrzynia biegów jest wyposażona także w sprzęgło – to ono pozwala na przeniesienie napędu na koła i na płynne zmiany biegu. Skrzynia połączona jest też z kołami półosią napędową. Niestety zdarza się, że nieodpowiedzialne używanie pojazdu prowadzi do szybszego zużycia skrzyni biegów. Niekorzystnie wpływa na nią przede wszystkim zbyt szybka zmiana biegów – cierpią na tym głównie synchronizatory. Poza tym powodem problemów ze skrzynią biegów może być też jazda ze zbyt małą ilością oleju oraz jazda na nieodpowiednim biegu – niedostosowanym do obciążenia silnika i prędkości jazdy. Olej w skrzyni powinniśmy wymieniać nie rzadziej, niż mówią zalecenia producenta. Warto o tym pamiętać, by uniknąć awarii. Jeśli jednak nasza skrzynia się zepsuje, można ją poddać naprawie. Regeneracją skrzyń biegów, a także innymi zaawansowanymi usługami z branży mechaniki samochodowej zajmuje się firma Cezan.

Kiedy skrzynia biegów nie działa

O awarii skrzyni biegów świadczą pewne charakterystyczne objawy. Przede wszystkim są to wycieki oleju w okolicy łączenia skrzyni z silnikiem. Oprócz tego sygnałem ostrzegawczym powinna być dla nas głośna praca skrzyni biegów – szumy oraz zgrzyty w momencie zmiany biegów. Poza tym w przypadku uszkodzenia skrzyni dochodzi do wyskakiwania biegów. Kiedy zaobserwujemy tego rodzaju objawy, koniecznie zgłośmy się do dobrego mechanika, który przeprowadzi regenerację skrzyni biegów naszego samochodu. Prace regeneracyjne są dość skomplikowane i może poradzić sobie z nimi tylko doświadczony mechanik. Na początek mechanik określa, jakie elementy skrzyni mogły ulec awarii, następnie wymontowuje skrzynię biegów i rozkłada ją na części. Dokładnie sprawdza poszczególne podzespoły, by   określić poziom ich zużycia. Kolejny krok to wymiana lub naprawa uszkodzonych podzespołów. Na koniec skrzynia składana jest w całość, montowana w samochodzie i zalewana nowym olejem.
Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz