Artykuł sponsorowany

Jak przebiega przygotowanie zmarłego do kremacji?

Jak przebiega przygotowanie zmarłego do kremacji?

Wśród praktykowanych w Polsce rodzajów pogrzebu kremacja wybierana jest stosunkowo rzadko. Dzieje się to jednak częściej niż jeszcze dziesięć czy piętnaście lat temu. Jesteśmy przyzwyczajeni to tradycyjnej ceremonii w obrządku katolickim. Często to niewiedza powstrzymuje rodzinę zmarłego przed decyzją o spopieleniu zwłok i to zmarły w rozmowach przed śmiercią lub w testamencie podejmuje taką decyzję. W poniższym artykule rozwiewamy najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Kremacja jako forma pogrzebu

Kremacja, inaczej spopielenie, jest formą pogrzebu, która, jak wskazuje nazwa, polega na spaleniu ciała zmarłego. Warto zauważyć, że decydują się na nią nie tylko osoby niewierzące, kremacja jest bowiem uznawana przez wiele religii, a znana była już w systemach wierzeń pierwotnych. Pewnym problemem jest tu jednak kwestia naruszenia zwłok, co jest sprzeczne zarówno z religią judaistyczną, jak i chrześcijańską. O ile współczesny judaizm reformowany nie wskazuje wielu zastrzeżeń, o tyle judaizm ortodoksyjny bezwzględnie się temu przeciwstawia. Podobnie Kościół Katolicki pozwala na kremację w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach z zastrzeżeniem, że akt ten nie wyraża braku wiary w zmartwychwstanie. Od 1997 roku praktykowane jest przy tym odprawianie mszy pogrzebowej nad urną z prochami zmarłej osoby za zgodą miejscowego biskupa. Również na cmentarzach powstają specjalnie wydzielone miejsca do pochówku urn z prochami.

Względy religijne sprawiają, że kremacja wciąż jest wybierana rzadko. Zazwyczaj powodem przeprowadzenia pogrzebu w tej formie jest decyzja samego zmarłego wyrażona przed śmiercią w rozmowach z bliskimi lub zawarta w testamencie. Częściej też decydują się na to osoby w młodym wieku – starsi preferują tradycyjny pochówek. Kwestie kremacji reguluje również polskie prawo. Zgodnie z przepisami spopielone szczątki zmarłego muszą zostać złożone w grobie ziemnym lub murowanych, w katakumbach czy kolumbarium. Zabronione jest natomiast przechowywanie urny w miejscu innym niż cmentarz. Ponadto nie wolno rozsypywać prochów zmarłych – zarówno na polach pamięci, jak i morzu. W przypadku tego ostatniego dopuszczalne jest tylko zatopienie zwłok.

Przygotowanie do kremacji

Zlecenie przeprowadzenia kremacji ciała zmarłego przekazywane jest pracownikom zakładu pogrzebowego podczas ustalania szczegółów ceremonii pogrzebowej. To oni zajmą się organizacją pogrzebu i dopełnieniem formalności związanych z tym procesem, co w tych trudnych dla rodziny chwilach będzie dużą pomocą. Dom Pogrzebowy Hades Maksymiuk i Wspólnicy wyjaśnia, że ciało zmarłego przygotowywane jest w taki sam sposób, jak w przypadku tradycyjnego pochówku. Przeprowadzana jest toaleta pośmiertna, po czym ciało zostaje ubrane lub owinięte w całun. Należy przy tym zrezygnować z biżuterii oraz przedmiotów zawierających baterie, akumulatory, płynne czy łatwopalne substancje. Inna będzie trumna użyte podczas kremacji. Tu ciało składane jest do trumny nielakierowanej i pozbawionej zdobień.

Ceremonia pogrzebowa, której częścią jest kremacja, przebiega w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje pożegnanie bliskich ze zmarłym, a jeśli był on osobą wierzącą, odprawiana jest zazwyczaj msza święta. Następnie trumna przewożona jest do krematorium. Zazwyczaj znajduje się tam sala pożegnań, w której rodzina i przyjaciele mogą obserwować wprowadzenie zmarłego do komory spalania. Zaznaczyć należy, że trumna nie jest umieszczana w piecu z wielkim ogniem. Urządzenia te wykorzystują zasadę wielokrotnej rekuperacji ciepła. Panuje w nich wysoka temperatura, sięgająca niemal tysiąca stopni Celsjusza, co prowadzi do pojawienia się ognia w wyniku samozapłonu. Cały proces jest zaplanowany i realizowany z najwyższym szacunkiem dla osoby zmarłego oraz jego bliskich.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz