Artykuł sponsorowany

Jak przebiega prostowanie ram w pojazdach ciężarowych?

Jak przebiega prostowanie ram w pojazdach ciężarowych?

Samochody ciężarowe to specyficzny rodzaj pojazdów, w których to rama spełnia jedno z najważniejszych zadań. To konstrukcja, na której opiera się całe nadwozie, dlatego jest ona elementem często wymagającym napraw i prostowania. Dlaczego? Ponieważ w wyniku działania dużego ciężaru i niewłaściwej eksploatacji może ulec wykrzywieniu. Podczas wypadku to ona przyjmuje moc uderzenia, ale jeśli uszkodzenia nie są zbyt poważne, można ją naprawić.

Rodzaje ram i przyczyny uszkodzeń

Trzeba mieć świadomość, że występuje kilka rodzajów ram i podatne są one na różnego rodzaju uszkodzenia. Dlatego chcąc je poddać przeglądowi, regeneracji czy naprawie, konieczne jest korzystanie z pomocy sprawdzonych i doświadczonych specjalistów, na przykład takich z firmy Kamal. Dzięki temu można mieć gwarancję, że konstrukcja i szkielet samochodu zostaną naprawione przy użyciu właściwych narzędzi i sprzętu oraz że ostateczny produkt jeszcze długo nam posłuży.

W samochodach dostawczych popularne są ramy płytowe, powstałe ze stalowej blachy. W pojazdach ciężarowych spotkać można ramę podłużnicową z belek lub ramę centralną z jednej długiej podłużnicy. Mogą mieć przekrój otwarty lub zamknięty. Ich budowa wpływa na wytrzymałość konstrukcji podwozia, ale również sposób ich naprawy. Odkształcenia na ramach powstają w wyniku przeciążenia spowodowanego niewłaściwym użytkowaniem pojazdu: zbyt ciężkim załadunkiem, niewłaściwym ładowaniem i rozładowaniem pojazdu, jazdą po nierównych drogach i zbyt mocnym hamowaniem. Najczęściej jednak rama ulega uszkodzeniom w wyniku wypadek i stłuczek.

Jak wygląda prostowanie ram pojazdów?

Prostowanie ramy rozpoczyna się od odłączenia od niej podwozia i oceny uszkodzeń konstrukcji. Następnie przytwierdza się ją do prasy hydraulicznej, która wykorzystując siłę nacisku kilku ton, może rozprostować wygięcie i docisnąć odkształcenia. Gdy rama jest już prosta, koniecznie należy zlikwidować wszystkie pęknięcia. To ważny krok, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy samochodem ciężarowym w przyszłości. Są one spawane, a wszystkie pozostałe elementy zabezpieczone.

Są to czynności, które należy czasami powtarzać, aby uzyskać zadowalający efekt. Naprawiać można konstrukcje w pojazdach do 24 metrów długości. Dlatego tak ważne jest, aby cały proces przebiegał w przystosowanym do tego miejscu. Dzięki temu uniknie się dalszych uszkodzeń konstrukcji i naprawa zostanie dokonana szybko oraz rzetelnie.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz