Artykuł sponsorowany

Jak przebiega produkcja drutu stalowego?

Jak przebiega produkcja drutu stalowego?

Druty stalowe wykorzystywane są niemal przez każdą gałąź przemysłu. Na rynku można znaleźć modele o różnych wariantach twardości, szerokości i wymiarach. Stosuje się je w budownictwie, ogrodnictwie, elektryce, florystyce i wielu innych branża. Choć artykuł ten jest wszystkim dobrze znany, to nie każdy wie, jak przebiega jego produkcja. Dowiedz się więcej.

 

Oczyszczenie powierzchni walcówki pozyskanej z procesów hutniczych

Pierwszym etapem produkcji drutu stalowego jest oczyszczenie powierzchni walcówki pozyskanej z procesów hutniczych. Wówczas takie półprodukty pokryte są nalotem. Jest on naturalną konsekwencją wysokotemperaturowych działań dokonywanych w atmosferze powietrza. Nalot ten to mieszanka różnego rodzaju tlenków żelaza, które mocno przywierają do powierzchni. Dlatego przed dalszymi etapami produkcyjnymi trzeba je oczyścić.

 

W tym celu można zastosować na przykład mechaniczne oczyszczanie, czyli śrutowanie. Materiał, z którego trzeba usunąć nalot, uderza się śrutem. Jest on miotany za pomocą turbiny. Układy te wyposażone są w specjalne zabezpieczenia przed przedostawaniem się pyłów do atmosfery. Dlatego jest to metoda stosunkowo nieinwazyjna i przyjazna dla środowiska naturalnego.

 

Redukcja średnicy końca

Drugim etapem produkcji drutu stalowego jest redukcja średnicy końca. Wykonywana jest przez zaostrzanie lub przepychanie. Proces ten może przebiegać również przez skrawanie lub walcowanie. Najczęściej obecnie jednak stosuje się przepychanie, które przebiega na specjalnych prasach hydraulicznych, czyli wyciskarkach.

 

Ciągnienie drutów

Ostatnim etapem jest ciągnienie, czyli kształtowanie metalu na zimno. Wówczas jest on przesuwany przez specjalne narzędzie zwane ciągadłem. W maszynie tej znajduje się otwór, przez który przechodzi stal. Wykorzystywana jest w tym celu duża siła. 

Ciągnienie jest stosowane po to, aby otrzymać druty lub pręty o:

  • ściśle określonych wymiarach przekroju poprzecznego,
  • specyficznych właściwościach mechanicznych,
  • gładkiej strukturze.

Ciągnienie dodatkowo przez zmniejszenie wymiarów średnicy i wzrost długości zmienia cechy materiału. Wskutek tego działania produkty otrzymywane cechują się większą wytrzymałością i mniejszą plastycznością. Metodą tą Herostal wykonuje zarówno przekroje kwadratowe, okrągłe jak i specjalne profile na przykład poprzeczne.

W zależności od zastosowanego materiału i urządzeń, które były wykorzystane w procesie produkcji druta stalowego możliwe osiągnięcie produktu końcowego o różnych właściwościach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz