Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces zniesienie współwłasności – kancelaria radcy prawnego Agnieszki Wójcik w Andrychowie

Jak przebiega proces zniesienie współwłasności – kancelaria radcy prawnego Agnieszki Wójcik w Andrychowie

Zniesienie współwłasności konieczne okazuje się w różnych sytuacjach życiowych. Może to dotyczyć na przykład rodzeństwa posiadającego wspólne mienie odziedziczone po rodzicach lub partnerów, którzy zdecydowali się na wspólny zakup mieszkania, być może nawet za fundusze pozyskane przez kredyt hipoteczny. Niezależnie od przyczyny, ważne, by zniesienie współwłasności przebiegło sprawnie i bez komplikacji. Sprawdź, jak wyglądają procedury.

Czego może dotyczyć zniesienie współwłasności i w jakich trybach może się to odbyć?

Zniesienie współwłasności może mieć dwa skutki: jeśli coś jest możliwe do podziału, każdej stronie należy się równa część mienia. Jeśli rzecz jest niepodzielna, przysługuje jednej osobie, która musi spłacić pozostałych. Zniesienie współwłasności może dotyczyć zarówno nieruchomości (budynki, działki), jak i ruchomości, np. samochodu. Wybór trybu procesu zależy głównie od sytuacji i relacji między stronami. Jeśli wszystko odbywa się w pokojowej atmosferze, najczęściej wybierany jest tryb umowny. Wtedy rzeczy dokonuje się u notariusza, podpisując stosowne dokumenty. Bardziej radykalnym trybem, najczęściej wybieranym w ostateczności, jest tryb sądowy – sprawą zajmuje się Sąd Rejonowy, a zniesienie współwłasności odbywa się na drodze postępowania nieprocesowego. Oczywiście wyjść ze współwłasności można także sprzedając nieruchomość i dzieląc się pozyskanymi pieniędzmi.

Jakie są koszty zniesienia współwłasności?

To, ile kosztuje zniesienie współwłasności, zależy od wybranego trybu procesu – koszty sądowe zawsze są stałe, a w przypadku notarialnej umowy kwota zależy od wartości mienia. Ponadto obowiązkowe jest opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość to 2% wartości rynkowej. Podatek leży po stronie współwłaściciela, który stał się pełnoprawnym właścicielem zobowiązanym do spłaty pozostałych uczestników procesu.

Jak jest rola radcy prawnego w zniesieniu współwłasności?

Zniesienie współwłasności bywa bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Nawet jeśli sprawa wydaje się prosta, lepiej skonsultować się z prawnikiem, który udzieli fachowej porady oraz przeanalizuje przepisy i dokumenty. W Andrychowie takie usługi świadczy radca prawny Agnieszka Wójcik. Oczywiście pomoc nie musi ograniczać się tylko do porady. Radca może także prowadzić negocjacje lub wzywać do nich, przygotować umowę o zniesienie współwłasności lub stosowny wniosek do sądu, a nawet reprezentować klienta przed sądem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz