Materiał Partnera

Jak przebiega proces spawania aluminium?

Jak przebiega proces spawania aluminium?
Spawanie aluminium nawet dla najbardziej doświadczonych spawaczy może być nieco problematyczne. Wynika to przede wszystkim z cech fizycznych samego materiału zasadniczego, do których w pierwszej kolejności należy zaliczyć niską temperaturę topnienia oraz z ewentualność pojawienia się cienkiej warstwy tlenków na powierzchni. Dla zachowania jak najwyższej jakości spoiny cały proces musi zostać przeprowadzony z troską o najmniejszy detal. Co w tym zakresie oferują najlepsi specjaliści?

Spawanie aluminium – 4 najważniejsze kroki

Przed przejściem do samego spawania, w przypadku aluminium istnieje konieczność przeprowadzenia odpowiednich prac przygotowawczych. Po pierwsze, powierzchnia spawanego materiału musi zostać oczyszczona ze smarów, oleju i innych związków węglowodorowych. Zbagatelizowanie tego etapu spowoduje, że do jeziorka spawalniczego przedostaną się zanieczyszczenia, a co za tym idzie, spoina będzie porowata i nietrwała. Drugim niezbędnym krokiem jest sprawdzenie ustawień spawarki. W przypadku spawarek MIG trzeba zwrócić uwagę m.in. na napięcie drutu w rolce podającej, docisk rolki podajnika oraz rozmiar zamontowanej końcówki gazowej. Jeżeli zaś chodzi o spawarki TIG, to w ich przypadku warto zadbać o średnicę elektrody nietopliwej i soczewki gazowej, która zapewnia najlepszą osłonę gazową jeziorka spawalniczego.

Po trzecie, zawsze trzeba pamiętać o tym, iż stopień przepływu gazu osłonowego musi zostać dostosowany do warunków, w jakich pracujemy. Czwartą niezbędną informacją jest ta, iż wbrew powszechnie panującej opinii, nie ma konieczności podgrzewania aluminium w celu osiągnięcia lepszej jakości spoin. Czynność tę wykonuje się jedynie w bardzo specyficznych warunkach dużej wilgotności. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jaki gaz sprawdzi się najlepiej?

Z praktycznego punktu widzenia, podczas spawania aluminium, niezwykle istotna jest kwestia wyboru odpowiedniego gazu spawalniczego, ponieważ do od jego osłony będzie zależał efekt estetyczny i wytrzymałościowy. W zdecydowanej większości przypadków wybiera się argon, gdyż jego unikalne właściwości powodują, że stanowi on rozwiązanie najbardziej uniwersalne. Zdecydowanie największą korzyścią z jego wykorzystania jest to, że może być on stosowany przy wszystkich rodzajach łuków spawalniczych i pozycji spawania. W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów argon można wymieszać z helem bądź niewielką ilością składników aktywnych. Pojawia się zatem zasadnicze pytanie, czy spawanie aluminium może zostać przeprowadzone samodzielnie? Oczywiście, że tak. Aczkolwiek jest to skomplikowany i wieloetapowy proces, dlatego należy liczyć się z tym, iż efekty mogą okazać się nie tak dobre, jak wstępnie się tego spodziewaliśmy.

Aby uniknąć problemów natury technicznej, warto powierzyć to zadanie w ręce profesjonalistów, do których zdecydowanie zalicza się firma Spaweld. W tym przypadku można mieć pewność, że każde zlecenie zostanie wykonane na czas, a wszelkie koszty będą jak najbardziej do zaakceptowania. Podczas samodzielnego spawania aluminium może dojść do zniszczenia bardzo drogiego w zakupie materiału. Należy sobie odpowiedzieć zatem na pytanie, czy warto podejmować takie ryzyko?

Opracowanie:
Głogowo, Bajkowa 2 lok. 2
tel. 667 215 406
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz