Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces kremacji? Czy jest zgodny z prawem?

Jak przebiega proces kremacji? Czy jest zgodny z prawem?

Kremacja jest znanym od kilkuset lat sposobem na pochówek zmarłego. W Polsce do kremacji zwłok wciąż podchodzi się z odrobiną dystansu, jednak liczba jej  zwolenników z roku na rok rośnie. Zwiększone zainteresowanie kremacją wpływa na większą dostępność tej usługi - w naszym kraju już około 50 krematoriów oferuje taką możliwość. Czy proces kremacji jest zgodny z prawem? Jak długo trwa i jak przebiega?

Kremacja zwłok a prawo

Pewnie nie wszyscy są tego świadomi, ale proces spopielenia zwłok jest zgodny z prawem Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prawem Kanonicznym. Zapewne właśnie przez te regulacje kremacja jest niewątpliwie coraz częściej akceptowana przez Polaków. Są jednak i tacy, dla których wciąż wiąże się to z różnego rodzaju moralnymi dylematami.

Formalności związane z kremacją

Jeśli rodzina zmarłego zdecyduje się na kremację zwłok, na samym początku należy uzyskać kartę zgonu, a na jej podstawie – akt zgonu. Następnie należy znaleźć właściwy zakład pogrzebowy, który zajmuje się spopielaniem zwłok. Należy mieć tę świadomość, że nie wszystkie firmy oferują taką możliwość. Kremacji na pewno można dokonać w centrum pogrzebowym Droga Do Niebios, działającym na terenie Gdyni i Rumii. Po wybraniu odpowiedniego miejsca, trzeba podpisać jeszcze zezwolenie na wykonanie kremacji

Przygotowanie ciała

Przygotowanie ciała zmarłej osoby przebiega standardowo. Zmarłego normalnie można ubrać w dowolny strój i dodatki lub owinąć całunem. Następnie ciało umieszczane jest w specjalnej, przeznaczonej do kremacji trumnie ekologicznej - wykonanej z tektury lub drewnianej, która nie jest malowana ani lakierowana i nie posiada okuć wykonanych z metalu. W przeciwieństwie do tradycyjnego pochówku, w trumnie poza ciałem nie wolno umieszczać żadnych dodatkowych przedmiotów, żeby móc uniknąć ewentualnych eksplozji czy emisji trujących związków podczas spopielania ciała. Przed rozpoczęciem procesu kremacji, na życzenie rodziny może odbyć się msza lub inne nabożeństwo.

Przebieg procesu kremacji

Współczesna kremacja zwłok jest bardzo profesjonalnym i szybkim procesem. Wbrew pozorom, nie ma tutaj miejsca na brak poszanowania ciała zmarłego. Początkowym etapem kremacji jest spopielenie, które trwa od 2 do 3 godzin i przebiega w temperaturze od 800 do 1200 stopni Celsjusza. Nowoczesne piece krematoryjne są wyposażone w komputerowy system sterowania całym procesem. Bliscy i rodzina zmarłego mogą obserwować moment wjazdu trumny do pieca i na specjalne życzenie również proces spalania. W kolejnym etapie następuje chłodzenie prochów zimnym powietrzem oraz przepuszczenie ich przez klemulator, w którym ma miejsce rozdrobnienie pozostałych szczątków.

Następnie około 3 litry powstałych prochów przesypywane są do foliowego woreczka i umieszczane w urnie wybranej przez rodzinę, która następnie jest transportowana przez dany zakład pogrzebowy na miejsce pochówku lub miejsce w którym odprawiona zostanie msza święta. Warto wspomnieć, że w urnie, możemy umieścić drobne przedmioty, które kojarzą nam się ze zmarłą osobą lub należały do niej.

Dlaczego kremacja zwłok staje się coraz bardziej popularna?

Coraz częstszy wybór kremacji jako sposobu na pochówek zwłok wynika przede wszystkim z tego, że urna zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna trumna. Dla niektórych bardzo ważne są również kwestie ekologiczne: prochy zmarłego tak naprawdę zostają wchłonięte przez glebę, a urny coraz częściej wykonuje się z tworzyw biodegradowalnych. Urnę można złożyć tradycyjnie na cmentarzu lub w katakumbach czy w kolumbarium. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz