Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces cyklinowania podłogi?

Jak przebiega proces cyklinowania podłogi?

Precyzyjnie wycyklinowana drewniana podłoga jest gwarancją nienagannego wyglądu utrzymującego się przez wiele lat oraz dużego zadowolenia użytkownika ze wspaniałego efektu wizualnego. Dla osiągnięcia dobrych rezultatów, wszystkie czynności związane z doborem gatunku drewna, przygotowaniem podłoża, a także układaniem parkietu, desek lub mozaiki, cyklinowaniem oraz zabezpieczaniem ich powierzchni muszą być przeprowadzone fachowo.

Dlaczego warto zdecydować się na podłogę drewnianą?

Ilość materiałów, które mogą być wykorzystane do wykończenia podłogi, stale rośnie, a na rynku pojawiają się coraz to nowe zmodyfikowane technologie często używane wcześniej do wykonywania posadzek przemysłowych, takie jak wylewanie żywicy czy nakładanie na powierzchnię koloryzowanych silikonów. Dużą popularnością cieszą się także klasyczne okładziny ceramiczne – gresy i terakoty – coraz chętniej używane nie tylko w kuchniach, łazienkach i przedpokojach, ale również w pokojach dziennych i jadalniach. Wiele osób decyduje się na wykładziny dywanowe albo na ułożenie paneli z tworzywa sztucznego lub innych produktów drewnopochodnych. Od lat największym prestiżem cieszą się jednak klasyczne podłogi wykonane z litego drewna, zarówno w postaci mozaiki, parkietu, jak i coraz częściej desek podłogowych. Choć drewniana podłoga wymaga znacznie większego nakładu pracy, a dobrej jakości materiał jest droższy niż inne rozwiązania, to nie dorównują one ani elegancji oferowanej przez drewno, ani komfortowi związanemu z jego użytkowaniem – wyjaśnia przedstawiciel firmy Usługi Parkieciarskie Grzegorz Grymuza, specjalizującej się w układaniu parkietów i paneli.

Lite drewno wyróżnia się przede wszystkim swoim wyglądem. Każdy element drewnianej podłogi jest niepowtarzalny, tak jak wyjątkowy jest widoczny na nim rysunek słoi, ich układ, ilość oraz wybarwienie. Drewno jest naturalne i przyjazne dla użytkownika, jego obecność sprawia, że pomieszczenie staje się cieplejsze, a większość osób będzie się w nim lepiej czuła niż gdyby na podłodze zastosowano inny materiał. Dużą zaletą jest szeroka paleta możliwych wykończeń. Podłoga z litego drewna może być pokryta tradycyjnym lakierem o wybranej charakterystyce od wysokiego połysku po głęboki mat. Bardzo dobrze sprawdzi się także olejowanie, które pozwoli na pozostawienie naturalnej faktury materiału. Drewno można też malować, bejcować i woskować, choć w przypadku podłóg zdarza się to dość rzadko. Warto jednak podkreślić, że drewno na podłodze to nie tylko kwestie związane z estetyką, ale również wygodą.

Podłoga wykonana z litego drewna jest łatwa do utrzymania w czystości, a odpowiednio pielęgnowana przez lata nie traci wspaniałego wyglądu. Wielką zaletą są jej właściwości akustyczne, podłoga z drewna dobrze tłumi dźwięki i nie rezonuje. Drewno używane do układania podłóg wyróżnia się trwałością i dobrą odpornością mechaniczną na uderzenia. Warto pamiętać, że choć powierzchnię można uszkodzić, np. upuszczając bardzo ciężki przedmiot, to większość spowodowanych tym usterek można dość łatwo naprawić lub zamaskować, podczas gdy w przypadku innych materiałów np. ceramiki nie będzie to możliwe. Równie ważne jest to, że podłogę z drewna można bez problemu odrestaurować, precyzyjnie ją cyklinując i nakładając nową warstwę zabezpieczającego lakieru lub oleju.

Jakimi urządzeniami można cyklinować drewnianą podłogę?

Cyklinowanie parkietu pozwala na wygładzenie powierzchni drewna, wypełnienie szczelin między poszczególnymi klepkami lub deskami, a także na przygotowanie jej na olejowanie albo lakierowanie. Przy starszych i bardziej zniszczonych podłogach z litego drewna dzięki cyklinowaniu można nie tylko usunąć warstwę lakieru lub oleju, ale także zeszlifować wierzchnią część materiału, aby pozbyć się głębszych zarysowań czy wgnieceń, plam i nieestetycznych przebarwień. Cały zabieg cyklinowania parkietu wiąże się z pewnymi niedogodnościami takimi jak hałas czy zapylenie, jednak warto pamiętać, że nowoczesne urządzenia przeznaczone do szlifowania parkietów tzw. cykliniarki są na ogół wyposażone w efektywne systemy odpylające, więc ilość powstających zanieczyszczeń nie jest już tak duża. Nie można też nie zwrócić uwagi na fakt, że ułożona podłoga, która jest zadbana i odpowiednio pielęgnowana przetrwa bez konieczności ponownego cyklinowania przez kilkanaście lat.

Proces cyklinowania polega na szlifowaniu ułożonego parkietu, desek lub mozaiki przy pomocy materiału ściernego o różnej gradacji. Najczęściej zabieg jest wykonywany przynajmniej dwukrotnie, jednak w wielu przypadkach musi być powtórzony trzy lub cztery razy. Przy każdym kolejnym szlifowaniu zmienia się gradację używanego ścierniwa, poczynając od najmniejszej, a zatem takiej, w której ziarna mają największą grubość, a materiał jest usuwany bardziej agresywnie. Przy odnawianiu bardzo zniszczonych starych podłóg używa się niskich gradacji od nawet 12 do 24. Do większości zastosowań wystarczające będą jednak ścierniwa średnie między gradacją 36 a 80 lub nawet drobnoziarniste o uziarnieniu 100–150.

Większość stosowanych dziś cykliniarek to urządzenia, w których jako ścierniwo wykorzystuje się pasy bezkońcowe nakładane na zespół obracających się wałków. Takie rozwiązanie sprawia, że powierzchnia styku ścierniwa i drewna jest stosunkowo duża, a przy tym płaska, co ułatwia wykonanie zadania i ogranicza powstawanie nierówności powodowanych zbyt długim pozostawaniem działającego urządzenia w jednym miejscu. Wciąż korzysta się także z cykliniarek walcowych, którymi można wygodniej operować na ograniczonych przestrzeniach. Poza typowymi cykliniarkami dość często wykorzystywane są urządzenia specjalne tzw. szlifierki krawędziowe, które umożliwiają pracę w miejscach trudnodostępnych, a także szlifowanie stopnic schodów. W tym przypadku element roboczy ma postać krążka z papieru ściernego o dość dużej średnicy montowanego na obrotowym talerzu. Szlifierki talerzowe są używane zarówno podczas cyklinowania, jak i przy przygotowywaniu podłoża pod układanie parkietu. Stosuje się je ponadto podczas lakierowania, do lekkiego przetarcia i zwiększenia przyczepności kolejnej warstwy. Przydają się również do polerowania podłogi już po wyschnięciu lakieru.

Co jest szczególnie ważne podczas cyklinowania podłogi?

Proces cyklinowania jest wykonywany w kilku – przynajmniej dwóch przejściach. Pierwsze z nich, zwane szlifowaniem zgrubnym ma za zadanie usunąć odpowiednio grubą warstwę drewna. Kolejne przejście jest wykonywane dla wygładzenia śladów i nierównomierności związanych z różnym tempem przesuwu maszyny oraz jej nawrotami czy niejednakowym doleganiem do powierzchni drewna materiału ściernego. Podczas drugiego szlifu wykonywanego drobniejszym papierem całość jest wyrównywana. Ostatnie szlifowania mają na celu ostateczne wygładzenie powierzchni i zapewnienie jej jednolitego wyglądu.

Podczas cyklinowania parkietu bardzo duże znaczenie ma kierunek, w jakim się je wykonuje. Istotny będzie przede wszystkim układ włókien w ułożonym materiale. Najkorzystniejsze efekty można uzyskać wówczas, gdy pierwszy zgrubny szlif zostanie przeprowadzony pod odpowiednim kątem w stosunku do rozkładu włókien. Dla drewna stosunkowo twardego, takiego jak dąb czy jesion, kąt ten powinien wynosić od około 10 do 20 stopni. Przy gatunkach o bardziej miękkim drewnie np. sośnie kąt musi być większy i wynosić między 30 a 40 stopni. Po przeprowadzeniu szlifu zgrubnego konieczne będzie też wygładzenie miejsc trudnodostępnych – narożników i przestrzeni pod grzejnikami. Kolejne szlifowanie wykańczające będzie najczęściej prowadzone pod kątem 90 stopni do poprzedniego kierunku albo pod kątem o przeciwnej wartości. Jeśli pierwszy szlif wykonano pod kątem 20 stopni, to kolejny będzie wykonany pod kątem –20 stopni. Odpowiedni wybór parametrów zależy jednak od sposobu ułożenia klepek bądź desek. Szlifowanie wykańczające najczęściej przeprowadza się wzdłuż włókien. Warto pamiętać, że od sposobu cyklinowania w dużej mierze zależy ostateczny efekt, jaki uda się uzyskać.

Prawidłowo przeprowadzone cyklinowanie podłogi pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów równej i jednolitej powierzchni, co ma szczególnie duże znaczenie w pomieszczeniach, gdzie większość drewnianej posadzki będzie dobrze widoczna i oświetlona dużą ilością światła padającego pod ostrym kątem. Nie wolno zapominać, że ostateczny rezultat będzie jednak zależał od umiejętnego nałożenia warstw lakieru lub oleju, a także od dopasowania jego parametrów zarówno do rodzaju drewna, jak i sposobu, w jaki podłoga będzie użytkowana. W niektórych przypadkach rozsądniejsze okaże się zrezygnowanie z możliwości uzyskania niektórych rodzajów efektów wizualnych na korzyść większej trwałości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz