Jak przebiega obróbka skrawaniem na obrabiarkach CNC?

Jak przebiega obróbka skrawaniem na obrabiarkach CNC?

Technologia CNC jest najpopularniejszą metodą obrabiania metali. Dzięki wysoko rozwiniętej technologii będziesz mógł stworzyć idealne metalowe elementy – tarcze, kule, czy stożki. Przeczytaj, czym są obrabiarki CNC i jak wygląda obróbka skrawaniem na takich maszynach. Dowiedz się, jakie kwalifikacje są niezbędne do bycia operatorem maszyn CNC.

Obrabiarki CNC – sposób na sukces!

Obrabiarki CNC czyli obrabiarki sterowane numerycznie to najnowsza technologia, która pozwala na precyzyjną i szybką obróbkę materiału – przeczytaj o zaletach technologii CNC. Jest to w pełni zautomatyzowana metoda, która wyparła inne. Szczególnie przydaje się przy masowej produkcji – pozwala na perfekcyjne wykonanie każdego elementu.

Charakterystyczne dla tego typu obrabiarek są:

  • urządzenie wejściowe z informacjami sterującymi – karty, taśmy, dyskietki czyli nośniki danych;
  • przetwornik danych, który przetwarza informacje zawarte na nośniku na sygnały sterujące napędami;
  • osobne napędy każdej osi przesuwu i wrzeciona.

Obróbka mechaniczna CNC to obróbka najwyższej jakości. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują usługi obróbki CNC. Warto wspomnieć, że metoda ta zyskała na popularności w latach 80., kiedy karty dziurkowane zastąpiono mikrokomputerami.

Czym zajmuje się operator maszyn CNC?

Zadania operatora maszyny zależą głównie od firmy, w której pracuje. Zazwyczaj do jego obowiązków należy kontrola pracy maszyny, mocowanie oraz ustawianie narzędzi, dbanie o jakość elementów, które zostają wykonane, ustawianie odpowiednich narzędzi w magazynie obrabiarki oraz serwisowanie obrabiarki i jej diagnostyka.

Zdarza się, że operator wprowadza korekty błędów oraz zajmuje się programowaniem maszyny. Wszystko zależy od kompetencji pracownika i wymagań pracodawcy. Do bycia dobrym programistą przydadzą się takie umiejętności jak widzenie przestrzenne oraz programowanie w 3D.

Operator maszyn CNC powinien odbyć kursy, które wdrożą go w arkana tego typu pracy. Kurs z obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie jest kursem podstawowym. Istnieje także możliwość skorzystania z oferty kursów wyspecjalizowanych – rozwijają one już nabyte kwalifikacje. Podnoszenie kwalifikacji zawsze robi dobre wrażenie na pracodawcy.

Dobry kurs to przede wszystkim praktyka. Dlatego nie warto stawiać na kursy online – takie kursy nie przekonają również pracodawcy. Dobry kurs wart jest inwestycji czasu i pieniędzy. Pamiętaj, że inwestycja w swoje umiejętności zawsze się zwraca.

Jak wygląda obróbka skrawaniem na obrabiarkach CNC?

Obróbka w technologii CNC jest bardzo popularna, jeżeli chodzi o skrawanie najróżniejszych elementów stalowych. Kolejne warstwy materiału zostają zdjęte, aby w rezultacie otrzymać pożądany efekt.

Proces rozpoczyna się od ruchu obrotowego przedmiotu, który ma zostać poddany obróbce. Ruch ten odbywa się na specjalnym przyrządzie. Ten ruch nazywa się ruchem głównym. Narzędzie zaś wykonuje ruch płaski, czyli tak zwany ruch pomocniczy.

Parametry obróbki ustawiane są przy pomocy specjalnych poleceń komputerowych. Tutaj dużą rolę odgrywa operator. To on musi zadbać o ustawienia i od niego zależy efekt końcowy. Najbardziej popularną obrabiarką jest tokarka CNC – pozwala ona na zaawansowaną obróbkę. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz