Artykuł sponsorowany

Jak przebiega ​​notarialne poświadczenie dziedziczenia w Kancelarii Notarialnej Górscy s.c.?

Jak przebiega ​​notarialne poświadczenie dziedziczenia w Kancelarii Notarialnej Górscy s.c.?

Wraz ze śmiercią osoby dochodzi do otwarcia spadku, a więc prawa do masy majątkowej przechodzą na spadkobierców. Jednak nie zawsze oczywiste jest kto i w jakim zakresie odziedziczy spadek. Szczególnie jeśli spadkodawca nie pozostawił testamentu. Dlatego niezbędne jest przeprowadzenie procedury stwierdzenia nabycia spadku. Ale niekoniecznie musi odbyć się ona na drodze sądowej. Wiele osób zgłasza się w tym celu do Kancelarii Notarialnej Górscy s.c.

Stwierdzenie nabycia spadku a akt poświadczenia dziedziczenia

Od momentu otwarcia spadku spadkobiercy mają 6 miesięcy na jego przyjęcie lub odrzucenie. W tym celu konieczne jest złożenie oświadczenia o – ​​przyjęciu spadku wprost, przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzuceniu spadku. Do stwierdzenia nabycia spadku może dojść zarówno na drodze sądowej, jak i notarialnej. Pierwszy ze sposobów, dotychczas znacznie bardziej powszechny, często jest bardzo czasochłonny i nie kończy się na jednej rozprawie. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się drugie rozwiązanie, które, jeśli wszyscy spadkobiercy są zgodni, pozwala dopełnić wszelkie formalności w 1 dzień.

Co jest potrzebne, aby sporządzić akt?

Kluczową kwestią, aby sporządzić notarialny akt poświadczenia dziedziczenia, jest konieczność stawienia się w Kancelarii Notarialnej Łukasz Górski Monika Jaworowska-Górska s.c. wszystkich potencjalnych spadkobierców ustawowych oraz testamentowych. Co więcej, spadkobiercy muszą być zgodni zarówno w kwestii przyjęcia lub odrzucenia spadku, jak i jego podziału. Natomiast jeśli chodzi o dokumenty, Kancelaria Notarialna Łukasz Górski Monika Jaworowska-Górska s.c. będzie potrzebować przede wszystkim:

  • odpis aktu zgonu spadkodawcy,
  • odpisy aktów stanu cywilnego spadkobierców,
  • testament spadkodawcy (jeśli istnieje),
  • numer PESEL spadkodawcy.

Procedura notarialnego poświadczenia dziedziczenia

Postępowanie mające na celu notarialne poświadczenie dziedziczenia składa się z dwóch głównych czynności – najpierw spisania protokołu dziedziczenia, a następnie sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Notariusze z warszawskiej Kancelarii Notarialnej, aby sporządzić protokół, potrzebują oświadczenia wszystkich osób, które należą do kręgu spadkobierców. Oprócz tego w dokumencie zamieszczane są informacje dotyczące okoliczności, które mają wpływ na dziedziczenie i podział spadku.

Na podstawie protokołu Kancelaria Notarialna Łukasz Górski Monika Jaworowska-Górska s.c. przygotowuje akt poświadczenia dziedziczenia i dokonuje wpisu do rejestru poświadczeń dziedziczenia prowadzonego przez Krajową Radę Notarialną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz