Artykuł sponsorowany

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zęba potrafi wystraszyć wielu pacjentów. Warto jednak wiedzieć, że niepotrzebnie – pomimo iż tego typu zabiegi są bardzo złożone, to są one wykonywane dzisiaj stosunkowo szybko, a także całkowicie bezboleśnie. Dzięki nim zainfekowana miazga zostaje usunięta z kanału, a po wypełnieniu stabilizującym ząb wraca do pełnej sprawności.

Przygotowanie do zabiegu

Warto wiedzieć, że leczenie kanałowe wymaga on dentysty posiadania szerokiej wiedzy. Nie jest to bowiem zwykły zabieg stomatologii zachowawczej, a bardziej złożone leczenie dotyczące zapalenia nerwu w miazdze zęba, na skutek m.in. nieleczonej próchnicy. Etapem pierwszym leczenia kanałowego jest zawsze wykonanie prześwietlenie zęba. Określa ono jego kształt, długość oraz strukturę, co znacznie pomaga w doborze metody leczenia endodontycznego. Osoby, które boją się bólu związanego z zabiegiem, powinny wiedzieć, że wykonywany jest on każdorazowo przy silnym znieczuleniu miejscowym. Nie każdy jednak ma świadomość tego, że wielokrotnie leczenie kanałowe nie przysparza większego dyskomfortu, co ma związek z tym, iż nerw zęba jest już obumarły – wszystkie etapy całego zabiegu zawsze w swoim gabinecie dentystycznym objaśnia lek. stomatolog Anna Kozik, która wielokrotnie uratowała zęby pacjentów przed koniecznością ich wyrwania. Jest to efekt szerokiego wyspecjalizowania, a także wykorzystywania nowoczesny technik i sprzętów.

Etap drugi – borowanie oraz usuwanie miazgi

Etap drugi leczenia kanałowego polega na borowaniu. Rozwiercenie zęba pozwala na dostanie się do zainfekowanej tkanki, która musi być dokładnie usunięta. Powoduje to odsłonięcie kanałów, które są dokładnie opłukiwane, a także dezynfekowane – wszystkie bakterie z ich powierzchni są eliminowane. Warto wiedzieć, że w przypadku cięższych infekcji oraz stanów zapalnych pacjentowi zostanie założony lek, a zabieg swoją kontynuację będzie miał po kilku dniach. To wtedy kanały wypełniane są materiałem zwanym gutaperką. Jest to polimer pochodzenia naturalnego o podobnych właściwościach, co kauczuk naturalnych.

Wypełnienie zęba

Kolejnym etapem leczenia kanałowego jest wypełnienie dziury powstałej przy dostawaniu się do miazgi zęba. Jej rozmiar zależy od zaawansowania infekcji, a także od umiejętności dentysty. Nie należy jednak obawiać się znacznie obniżonej estetyki zęba. Dzisiaj wykorzystuje się bowiem przy wypełnieniach, naturalnie prezentujące się oraz bardzo trwałe wypełnienia in-lay, oraz on-lay. Bardzo często rozwiercenie jednak wymaga założenia koronek kompozytowych lub znacznie trwalszych porcelanowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz