Materiał Partnera

Jak przebiega lakierowanie samochodu?

Jak przebiega lakierowanie samochodu?

W sytuacji, gdy karoseria naszego samochodu ulegnie uszkodzeniu konieczne może być jego lakierowanie. Uszkodzenie to może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak np. zderzenie z innym pojazdem, czy niewłaściwe dbanie o auto. Gdy zaniedbujemy pojazd, bardzo możliwe, że zacznie on rdzewieć. Lakierowanie nie jest łatwym zadaniem, dlatego powinno być wykonywane przez specjalistów znających się na tych fachu. Tylko to może przynieść zamierzone efekty.

Punktowe lakierowanie samochodu

W sytuacji, gdy ubytek lakieru na karoserii naszego samochodu sięga podkładu lub blachy, możemy mieć pewność, że konieczne będzie lakierowanie tego miejsca. Decydując się na lakierowanie niewielkiego uszczerbku w karoserii, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie było różnicy w kolorze w porównaniu do reszty pojazdu. W celu uniknięcia tego kłopotu dobrze wybrać się do mieszalni kolorów. Tam możliwe będzie dobranie odpowiedniego koloru dla naszego auta.

Lakierowanie punktowe powinno rozpocząć się od zabezpieczenia miejsca wokół uszczerbku w lakierze. W tym celu używa się taśmy i folii malarskiej. Dalsze postępowanie uzależnione jest od tego, czy naruszony został podkład. Jeśli tak, to należy oczyścić kawałek karoserii za pomocą papieru ściernego i odtłuścić go benzyną ekstrakcyjną. Kolejnym krokiem jest naniesienie podkładu. Po jego wyschnięciu należy go przeszlifować wodnym papierem ściernym. Później ponownie wszystko trzeba odtłuścić, po czym można nanieść warstwę bazową lakieru oraz warstwę bezbarwnego lakieru. Gdy lakier wyschnie wystarczy go spolerować pastą lekkościerną.

Tradycyjne lakierowanie samochodu

W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie dokonać lakierowania naszego auta, powinniśmy udać się do specjalistycznego zakładu. Jedną z firm zajmujących się lakiernictwem jest Pw Auto z Zadwornej. Lakiernicy rozpoczynają cały proces od demontażu elementów, które będą lakierowane. W późniejszym czasie ściera się starą warstwę lakieru. Wymaga to pewnej wprawy oraz używania odpowiednich narzędzi. Zazwyczaj używa się do tego papieru ściernego, jednakże jego gradacja różni się od potrzeb. Do przygotowywania powierzchni do podkładu używa się papieru ściernego o gradacji 320, do szlifowania szpachli 120-240, zaś do usuwania rdzy 60-120.

Kolejnym krokiem wykonywanym przez lakiernika jest wypełnienie ubytków. W zależności od uszkodzeń można użyć tylko lakieru bazowego. Gdy uszczerbki są większe należy dalej szlifować i ścierać powierzchnię, do momentu aż będzie równa. Potem ważne jest oczyszczenie powierzchni. Powinno ono odbywać się w miejscu, gdzie nie ma możliwości ponownego zabrudzenia karoserii. Przed lakierowaniem koniecznie trzeba odtłuścić elementy auta, po czym następuje nałożenie warstwy podkładu. Gdy ten wyschnie, lakiernik go szlifuje. Następnie nakłada się lakier kolorowy, który trzeba zeszlifować i odpylić po wyschnięciu. Lakierowanie kończy się nałożeniem bezbarwnego lakieru.

Opracowanie:
Zadworna 96
tel. 725 314 896
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz