Artykuł sponsorowany

Jak przebiega i kiedy wykonuje się wznowienie granic działki? Poznaj firmę Usługi Geodezyjne Krzysztof Konopko

Jak przebiega i kiedy wykonuje się wznowienie granic działki? Poznaj firmę Usługi Geodezyjne Krzysztof Konopko

Chcesz sprzedać lub kupić działkę budowlaną, grunty orne lub nieruchomości mieszkalne, ale nie wiesz, gdzie do końca przebiega granica? Jeśli tak to najlepiej skorzystać z usług sprawdzonej firmy Usługi Geodezyjne Krzysztof Konopko, zajmującej się wytyczaniem granic działki poprzez wskazywanie lokalizacji punktów granicznych. Ich połączenie wytycza jasno, w jakim miejscu przebiega granica. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć. Zapraszamy do lektury.

Wznowienie granic działki – na czym dokładnie polega?

Wznowienie granicy działki jest swoistego rodzaju procedurą geodezyjną, mającą na celu  wyznaczenie linii granicznej przylegających do siebie działek. Podczas prac geodezyjnych na podstawie dokumentacji i faktycznych oraz precyzyjnych pomiarów w terenie z użyciem sprzętu geodezyjnego ustala lokalizację punktów granicznych i oznacza się je za pomocą specjalnych znaków granicznych (najczęściej słupków betonowych). W przypadku działek o kształtach geometrycznych wznowienie punktów granicznych wystarczy wykonać w rogach, zaś gdy działka ma różne załamania, zachodzi potrzeba ustalenia wszelkich punktów również w innych, np. wystających punktach a odległość pomiędzy kolejnymi słupkami nie powinna być większa nić 200 metrów.

Zakończenie prac przez geodetę wiąże się z koniecznością sporządzenia protokołu, który będzie zawierał informacje na temat dokonanego wznowienia punktów granicznych z podaniem numerów sąsiadujących działek geodezyjnych, identyfikatora i nazwy obrębu, a także dane firmy geodezyjnej. Bardzo ważną informacją jest fakt, iż przeprowadzenie procedury wznowienia punków granicznych powinno być obwieszczone właścicielom sąsiadujących działek na przynajmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem wykonania tejże procedury. Jeżeli są jakieś kwestie sporne w przypadku terenu dwóch działek, warto polubownie zdecydować się na usługi geodety, gdyż batalia sądowa i tak skończy się wyrokiem sądu nakazującym przeprowadzenie takiej procedury.

Kiedy warto zdecydować się na wznowienie granic działki?

Na wyznaczanie punktów granicznych warto zdecydować się we wszystkich sytuacjach, gdzie w wątpliwość popada lokalizacja granicy. Zarówno w przypadku sprzedaży, jak i nabycia działki, dobrze skorzystać z usług sprawdzonej firmy Usługi Geodezyjne Krzysztof Konopko znajdującej się w Elżbiecinie na terenie województwa podlaskiego. Takie postępowanie pozwala rozstrzygnąć wszelkie spory sąsiedzkie, a także w odpowiednim miejscu ostawić ogrodzenie, aby potem nie było żadnych dodatkowych problemów. Najczęściej taki proces geodezyjny wykonuje się też gdy znaki uprzednio ustalone zostały przesunięte, uszkodzone lub zniszczone, zarówno w złej wierze, jak i nieświadomie. Na koniec warto wspomnieć, że wznowienie granicy działki pozwala uniknąć zasiedzenia gruntów przygranicznych w przypadku gdy granica była przesunięta przez wiele lat.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz