Artykuł sponsorowany

Jak przebiega dochodzenie roszczeń w sprawach cywilnych?

Jak przebiega dochodzenie roszczeń w sprawach cywilnych?

Jednym z rodzajów powództw, jakie wyróżnia polski system prawny, jest powództwo o świadczenie. To najszersza kategoria, która obejmuje między innymi roszczenia o zapłatę, o wydanie, o odszkodowanie, o zaniechanie określonego działania. Pozostałe powództwa obejmują powództwo o ustalenie, potwierdzające, że istnieje określony stan, oraz powództwo o ukształtowanie stosunku prawnego lub prawa.

Pozew o zapłatę roszczenia

Do spraw najczęściej toczonych przed sądami cywilnymi należą sprawy o zapłatę, które w większości przypadków dotyczą wykonania zobowiązań, między innymi z tytułu umowy sprzedaży, najmu czy wykonania usługi. Złożenie pozwu o zapłatę jest zatem rozwiązaniem stosowanym w sytuacji, gdy posiadamy niezaspokojoną wierzytelność, natomiast upomnienia nie przynoszą rezultatu i istnieją przesłanki co do tego, że druga strona nie ureguluje dobrowolnie powstałej należności. Należy przy tym pamiętać, że wszczęcie postępowania sądowego powinno zostać poprzedzone skierowaniem do dłużnika pisemnego wezwania do zapłaty. Konieczne w takim dokumencie jest określenie żądanej kwoty, tytułu, z jakiego ona wynika oraz ostatecznego terminu zapłaty.

Nieoceniona w dochodzeniu roszczeń będzie pomoc kancelarii adwokackiej. Sprawy o odszkodowania czy zapłacenie należności znajdują się w zakresie kompetencji adwokata Jana Najmowicza. Należy bowiem pamiętać, że nakaz zapłaty sąd może wydać w postępowaniu nakazowym wyłącznie na podstawie zawartego w pozwie wniosku i tylko wtedy, gdy okoliczności uzasadniające dochodzone roszczenie zostaną udowodnione we wskazanych przepisami dokumentach dołączonych do pozwu. Kodeks postępowania cywilnego przewiduje ponadto alternatywne możliwości dochodzenia należności.

Tryby postępowania przed sądem

W zależności od specyfiki danej sprawy, charakteru zobowiązania oraz wysokości kwoty pieniężnej zaspokojenie wierzytelności jest możliwe jednym z pięciu trybów postępowania przed sądem. Obejmują one:

  • postępowanie zwykłe,
  • postępowanie nakazowe,
  • postępowanie upominawcze,
  • postępowanie uproszczone.

Piątym i stosunkowo nowym rozwiązaniem w dziedzinie postępowań sądowych, bo wprowadzonym w życie z dniem 1 stycznia 2010 roku, jest elektroniczne postępowanie upominawcze. Tryb uproszczony dotyczy spraw, w których wartość należności nie przekracza 10 000 złotych. Procedura jest tu znacznie uproszczona, ale zawiera szereg ograniczeń, na przykład co do przedmiotu postępowania czy niedopuszczalności zmiany powództwa. W sprawach o zapłatę roszczenia pieniężnego sąd może wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Różnica między nim a postępowaniem nakazowym polega na tym, że w przypadku prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc, a postępowanie jest kontynuowane w trybie zwykłym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz