Artykuł sponsorowany

Jak przebiega budowa kompletnej sieci wodociągowej?

Jak przebiega budowa kompletnej sieci wodociągowej?
Skonstruowanie przyłącza, dzięki któremu można doprowadzić wodę do budynku, wiąże się z wykorzystaniem istniejącej już sieci wodociągowej. Jeśli jednak w okolicy działki takie rozwiązanie nie jest dostępne, konieczne jest zatem zbudowanie od podstaw wodociągów. Korzystają z tego m.in. deweloperzy odpowiedzialni za tworzenie osiedli domów czy bloków mieszkalnych. Jak przebiega budowa sieci wodociągowej?

Warunki techniczne i niezbędny projekt

Doprowadzenie wody do działki celem wykorzystania jej przez wiele obiektów jednocześnie wymaga przemyślanego ułożenia rur w ziemi. Ich łączna długość sięga nierzadko nawet kilkuset metrów bieżących, co z kolei przekłada się na realizację zaawansowanych prac ziemnych. Zanim jednak firmy zajmujące się takimi robotami rozpoczną je na działce, konieczne jest przygotowanie warunków technicznych sieci. Uzyskanie zgody od gminy na rozpoczęcie działań w zakresie budowy wodociągów uzależnione jest też od poprawności projektu układu.

Dopiero po złożeniu pełnej dokumentacji w odpowiednim urzędzie, wykonawca zatrudniony przez inwestora może zacząć prace ziemne i montażowe, jakie wiążą się z przygotowaniem kompletnej sieci wodociągowej. Czynności w tym zakresie realizuje z powodzeniem firma Mar-Mont PW, która jest w stanie wykonać wodociągi nawet na terenach o sporej powierzchni. Wymagające roboty ziemne polegają na stworzeniu właściwych wykopów pod rury, ale nie tylko. Jak przebiegają kolejne etapy budowy wodociągów?

Budowa sieci wodociągowej

Wspomniane wykopy przygotowywane są zgodnie z przedstawionym w dokumentacji projektem. Wykorzystanie funkcjonalnych koparkoładowarek daje możliwość uzyskania przestrzeni potrzebnej do bezpiecznego ułożenia rur. Połączenie ich ze sobą, przygotowanie przyłącza i stworzenie kompletnej sieci wodociągowej jest weryfikowane następnie przez geodetę. Jego kontrola obejmuje wykopy otwarte, czyli wykonywana jest przed zasypaniem elementów wodociągów.

Jeśli specjalista nie stwierdzi uchybień, wykonawca powinien przeprowadzić próbę szczelności, ogólną kontrolę sieci i dezynfekcję. Ostatnia z czynności realizowana jest z udziałem stacji epidemiologicznej, której badanie jest podstawowym wymogiem do rozpoczęcia korzystania z sieci wodociągowej. Jej budowa nie należy do zadań prostych, musi być przeprowadzona z uwzględnieniem przedstawionej uprzednio koncepcji, a także ogólnych zasad budowania tego typu układów. Przygotowanie kompletnych wodociągów to więc zadanie wyłącznie dla firm świadczących takie usługi i dysponujących odpowiednim sprzętem do ich prawidłowej realizacji.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz