Materiał Partnera

Jak przebiega adaptacja nieużywanego poddasza na pomieszczenia mieszkalne?

Jak przebiega adaptacja nieużywanego poddasza na pomieszczenia mieszkalne?

Powiększenie metrażu mieszkalnego domu można osiągnąć poprzez rozbudowę budynku, zagospodarowanie piwnicy, jak również adaptację poddasza. Ostatnie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Zazwyczaj mieszkanie takie kojarzy się z niepowtarzalnym klimatem oraz szczególną przytulnością. W przystąpieniu do realizacji planów konieczna jest konsultacja z architektem, który wykona odpowiedni plan przebudowy pomieszczenia.

Aspekty techniczne poddasza

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w remont i urządzanie pomieszczeń na poddaszu należy sprawdzić jego stan techniczny. Nie każda bowiem przestrzeń tego typu nadaje się do aranżacji części mieszkalnej. Na tym etapie należy zweryfikować szczelność dachu, jak również wytrzymałość jego konstrukcji nośnej. Konieczne jest także zorientowanie się w możliwości docieplenia poddasza, podłączenia niezbędnych mediów i wysokości poddasza, która nie powinna mieć mniej niż dwa metry dla komfortowego funkcjonowania przyszłych mieszkańców. Istotną rolę odgrywa także strop dla niższych wnętrz, który musi być na tyle solidny, aby wytrzymać obciążenie planowanej do położenia podłogi. Ponadto o funkcjonalności poddasza w aspekcie mieszkalnym decydują istniejące już elementy konstrukcyjne domu, np. komin, słupy nośne bądź instalacje. Najlepiej plany adaptacyjne skonsultować z doświadczonym w tym zakresie specjalistą, na przykład biurem projektowym ARP Architekt, znajdującym się na terenie Gdańska.

Formalności urzędowe

W przypadku, gdy adaptacja wiąże się ze zmianą konstrukcji całego budynku – kształtem zewnętrznym lub układem wewnętrznym (instalacje, bezpieczeństwo przeciwpożarowe, obciążenia) należy wystąpić do urzędu z wnioskiem o uzyskanie pozwolenia na budowę. Niezbędny do tego będzie kompletny projekt architektoniczny. Prace wyłącznie remontowe wymagają tylko zgłoszenia robót w odpowiedniej jednostce administracyjnej bez konieczności otrzymania pozwolenia. Niemniej jednak zgodę na adaptację poddasza muszą wydać wszyscy współwłaściciele budynku. Warto również wspomnieć, że zakończenie prac oznacza naliczenie podatku od nieruchomości w związku z faktem włączenia nowej powierzchni mieszkalnej do metrażu obiektu.

Prawidłowa kolejność prac budowlanych

Podczas adaptacji poddasza bardzo ważna jest chronologiczne wykonywanie poszczególnych zmian. Na początku najlepiej zająć się doprowadzeniem wszystkich potrzebnych instalacji oraz stworzenie kanałów wentylacyjnych. Wielu architektów współpracuje z fachowcami różnych dziedzin usług budowlanych. Takie rozwiązanie pozwala nieco zmniejszyć koszty, jak również daje pewność solidnego wykonania wszystkich zleconych robót. Po wykonaniu stolarki okiennej można przejść do ocieplenia ścian i zabezpieczenia ich przed działanie wilgoci. W następnej kolejności fachowcy przystąpią do tworzenia niezbędnych ścian działowych oraz sufitu podwieszanego. Ostatni etap to prace wykończeniowe podłóg, skosów, sufitu oraz ścian. Nad wszystkimi fazami przebudowy czuwa architekt, któremu na samym początku powierzymy zaprojektowanie nowej przestrzeni mieszkalnej zgodnie ze wszystkimi wymogami zawartymi w prawie budowlanym.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz