Materiał Partnera

Jak produkcja płaskowników wpływa na ich właściwości?

Jak produkcja płaskowników wpływa na ich właściwości?

Wiele stalowych wyrobów hutniczych ma swoje zastosowanie głównie w branży budowlanej. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku płaskowników, które stanowią podstawowy komponent wielu konstrukcji ze względu na swoją trwałość. Może być ona różna ze względu na sposób uzyskania produktu finalnego. Do jego wytwarzania stosuje się trzy podstawowe metody obróbki stali: walcowanie, ciągnienie oraz cięcie.

Jak powstają płaskowniki?

Produkcja tego elementu konstrukcyjnego może odbywać się w trzech różnych procesach: ciągnienia, walcowania bądź wycinania ze zwoju stali. Ostatnia z wymienionych metod nie kryje w sobie żadnych tajemnic w przeciwieństwie do dwóch pierwszych. Walcowanie polega na przejściu blachy przez maszynę wyposażoną w szereg walców. Materiał może być uprzednio rozgrzany do wysokiej temperatury, mówi się wtedy o walcowaniu na gorąco bądź nie — walcowanie na zimno. W każdym z tych przypadków, poza zmianą kształtu i rozmiaru średnicy, dochodzi także do modyfikacji struktury surowca. W efekcie otrzymany produkt cechują inne właściwości, aniżeli przed zastosowaną metodą obróbki. Najczęściej dotyczą elastyczność lub wytrzymałości.

Alternatywę stanowi zaś ciągnienie stali, dzięki czemu otrzymane płaskowniki mogą zostać wytworzone z dużą precyzją pod względem pożądanej formy. Co prawda proces wpływa nieco na utratę elastyczności, jednakże gwarantuje dużą wytrzymałość otrzymanego produktu. Najprościej metodę ciągnienia można opisać jako uzyskanie długości kosztem średnicy stali. Odbywa się to poprzez przeciągnięcia stali przez otwór w matrycy z wykorzystaniem oddziałujące na materiał zewnętrznej siły ciągnienia. Z reguły tego rodzaju proces obróbki przeprowadzany jest na zimno. W ten sposób produkuje się płaskowniki, które będą stosowane w konstrukcjach narażonych na przykład na duże obciążenia.

Gdzie wykorzystuje się płaskowniki?

Produkt ten stanowi powszechny element konstrukcyjny, stosowany przede wszystkim w branży budowlanej. Dzięki nie mu można stworzyć mocowania przęseł ogrodzeniowych, kratownice podestowe, a także balustrad lub poręczy. Są także nieocenione jako komponenty wielu urządzeń AGD. Kluczowa kwestia to oczywiście jakość płaskowników oraz ich odpowiednie zabezpieczenia korozyjne, co zapewnia między innymi dostawca wyrobów hutniczych Rostal z Kostrzeszyna. Ponadto przy pomocy specjalnych pras hydraulicznych są podstawą do tworzenia kształtowników o określonych profilach przekroju, na przykład teowników, kątowników lub ceowników. Tak powszechne zastosowanie jest zdeterminowane przede wszystkim odpornością produktów na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, jak również odkształcenia.

Opracowanie:
Kostrzeszyn 32
tel. 41 356 14 75
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz