Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo zamontować na dachu blachodachówkę?

Jak prawidłowo zamontować na dachu blachodachówkę?

Jednym z chętniej wybieranych rodzajów pokryć dachowych jest blachodachówka. Jej montaż w porównaniu do innych materiałów dachowych jest dość prosty. Aczkolwiek końcowy sukces można osiągnąć tylko dzięki trzymaniu się kilku ważnych zasad. O czym powinniśmy wiedzieć, zanim zaczniemy układać blachodachówkę na dachu, a także, w jaki sposób przebiega układane blachodachówki?

Co należy wiedzieć i zrobić przed montażem blachodachówki?

W przypadku układania blachodachówki istotny jest kształt połaci dachowej. Jeżeli jej kształt to prostokąt, wówczas przed pracami montażowymi trzeba upewnić się, że przekątne mają taką samą długość. W przypadku różnicy przekraczającej 3 cm niezbędne może okazać się korygowanie połaci. Ważne jest także to, że blachodachówka może być montowana na dachach, którego kąt nachylenia wynosi 9 stopni, a spadek minimum 15 stopni. W innym razie woda może zatrzymywać się na pokrycie dachowym. Duże znaczenie ma sama organizacja pracy. Dekarze nie powinni przemieszczać się po arkuszach blachy, które zostały już zamocowane do konstrukcji dachu.

Duże znaczenie ma także właściwe przygotowanie rusztu drewnianego, na którym mocowane będą arkusze blachy. Ruszt wykonuje się z łat nośnych i kontrlat, który mają odpowiedni rozstaw, odpowiednio do rodzaju pokrycia dachowego. Przerwy powietrze zapewnią wietrzenie dachu, a podczas nagłych zmian temperatury zmniejszą kondensację pary wodnej. Ruszt musi być wykonany z suchego i zaimpregnowanego drewna, a listwy nie mogą mieć skrzywień.

Montaż blachodachówki – o czym pamiętać?

Krycie dachów blachą rozpoczyna się od dolnego rogu, ze względu na zlokalizowanie rowka odwadniającego i kapilarnego. Wpierw montuje się haki rynnowe oraz pasy nadrynnowe, a potem zaczyna się układanie blach na łatach. Blachodachówki powinny być kładzione kolumnami i rzędami od okapu w stronę kalenicy. Bardzo ważne jest prawidłowe zamontowanie pierwszego arkusza blachy, który będzie odnośnikiem do kolejnych elementów blachodachówek. Z tego względu pierwsza blacha musi być położona pod kątem prostym względem krawędzi dachy. Zmiana kąta w późniejszym czasie jest niemożliwa do wykonania, ponieważ blachodachówki są profilowane wzdłuż i w poprzek arkusza.

Jeśli mamy już pewność co do prawidłowości położenia blachodachówek, można zacząć ich mocowanie. W tym celu wykorzystuje się wkręty samonawiercające z gumową podkładką. Blachę mocuje się do łat, a wkręty umieszcza się w dole przetłoczenia. Specjaliści z firmy dekarskiej Jan Masiak Zakład blacharsko-dekarski z Olsztyna zalecają, by na każdy metr kwadratowy pokrycia z blachy użyć od 6 do 9 wkrętów. To, że wkręt został dobrze dokręcony, dowiemy się po tym, że w takiej sytuacji gumowa uszczelka będzie widoczna spod metalowej podkładki. Nie należy jednak zbyt mocno dokręcać ich, ponieważ pokrycie dachowe pod wpływem temperatury nie będzie mogło pracować, co może doprowadzić do deformacji blachy. Z kolei zbyt luźne dokręcenie blachy może powodować jej zerwanie podczas silnych wiatrów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz