Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo zadbać o bukiety z ciętych kwiatów?

Jak prawidłowo zadbać o bukiety z ciętych kwiatów?

Wręczamy i otrzymujemy je z różnych okazji, np. urodzin, imienin, Dnia Matki czy na zakończenie roku szkolnego. Bukiety z ciętych kwiatów, bo o nich mowa, to kompozycje, które po wstawieniu do wazonu mogą cieszyć oko zarówno kilka dni, jak i kilka tygodni. Wszystko zależy od tego, czy postaramy się przedłużyć życie kwiatom. Jak sprawić, aby bukiet sprawiał nam przyjemność jak najdłużej?

Jakie czynności wykonać przed umieszczeniem w wazonie bukietu z ciętych kwiatów?

Bukiety są tworzone z różnych kwiatów. W wiązankach okolicznościowych najczęściej natrafimy na czerwone lub białe róże, słoneczniki i gerbery. Niektóre kwiaciarnie, np. działająca na terenie Szczecina kwiaciarnia Ismena, przygotowują bukiety również z lilii, goździków i chryzantem. To, jakie kwiaty znajdą się w kompozycji, nie ma znaczenia dla czynności, które należy wykonać przed włożeniem jej do wazonu.

W pierwszej kolejności należy oczyścić dolną część łodygi z zanieczyszczeń i liści. Ten zabieg jest ważny, bo gdy liście zaczną gnić, w wodzie pojawią się niebezpieczne gazy i substancje, które poszczególne kwiaty będą pobierać. Jeżeli kwiatowa kompozycja obejmuje również róże, to z ich łodyg należy usunąć kolce.

Drugą czynnością jest podcięcie łodyg poszczególnych kwiatów pod odpowiednim kątem. Najlepiej zrobić to za pomocą ostrego narzędzia, np. sekatora lub noża, pod strumieniem chłodnej wody. To prosty sposób, aby przedłużyć żywotność kwiatów – dzięki temu zwiększy się powierzchnia, którą będą one czerpać wodę i składniki odżywcze.

Jaką wodę i odżywkę zastosować?

Często popełnianym błędem jest wlewanie do wazonu zimnej wody. Specjaliści uważają, że bukiety z ciętych kwiatów najlepiej wstawiać do wody letniej. Szczególnie ważne jest to latem, gdy za oknem temperatura przekracza 25 st. C.

Bukiety z ciętych kwiatów będą dłużej cieszyć oko, jeżeli zapewnimy im regularną wymianę wody. Jak często należy ją wymieniać? Najlepiej co 3–4 dni.

Cięte kwiaty są pozbawione dostępu do składników odżywczych, które znajdują się w glebie. Z  tego względu dobrym pomysłem jest zastosowanie odżywki. Na rynku jest dostępnych wiele mieszanek, które rozpuszczają się w wodzie. Stosując odżywkę, warto zastosować się do wskazówek producenta odnoszących się do proporcji odżywki w stosunku do ilości wody.

Gdzie postawić wazon z kwiatową kompozycją?

Aby zadbać o bukiet z ciętych kwiatów, warto pamiętać także o miejscu jego ekspozycji. Wazon najlepiej postawić w chłodnym miejscu. Jeżeli będzie on narażony na działanie promieni słonecznych, to kwiaty szybciej uschną. W pobliżu kwiatowej kompozycji nie powinny też znaleźć się owoce, bo te wydzielają niekorzystny dla kwiatów związek – etylen.

Wykonując wszystkie powyższe czynności, można zadbać o cięte kwiaty, a przy tym sprawić, że dłużej będą one świeże.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz