Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentów, ścian fundamentowych oraz posadzki?

Jak prawidłowo wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentów, ścian fundamentowych oraz posadzki?

Najważniejszym elementem konstrukcyjnym budynku jest oczywiście fundament. Podstawowym jego zadaniem jest przeniesienie na grunt obciążeń budowli i oddzielenie części budynku od podłoża. Bardzo istotne, jest odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią. Żeby fundament nie był narażony na działanie wody, niezbędna jest odpowiednia izolacja.

Zabezpiecz fundamenty przed wodą

Niezwykle ważne z punktu widzenia późniejszej eksploatacji budynku jest prawidłowe zabezpieczenie fundamentów przed działaniem wody. Wilgoć w domu powstawać może zarówno w wyniku nieprawidłowej wentylacji, jak też niewłaściwie wykonanej hydroizolacji. Każdy dom niezależnie od tego czy jest podpiwniczony czy też nie, zbudowany jest na mniej lub bardziej wilgotnym gruncie. Niewłaściwa izolacja fundamentów powoduje, że zaczynają one chłonąć wodę, a to z kolei prowadzi do zawilgocenia murów i w konsekwencji  do stopniowej degradacji  materiałów budowlanych, z których wykonane są elementy konstrukcyjne budynku. Długotrwale utrzymująca się wilgoć zmniejsza izolacyjność cieplną ścian, powoduje rozwój szkodliwych dla trwałości obiektu, jak też zdrowia domowników pleśni i grzybów.

Hydroizolacje dzieli się na:

  • izolację poziomą fundamentów - folię układa się przed wymurowaniem ścian fundamentowych pomiędzy ławą a ścianą fundamentową oraz na styku ścian fundamentowych i zewnętrznych ścian budynku co chroni przed wciąganiem wilgoci przez mury i przenoszeniem jej w górę na ściany, stanowi rodzaj elastycznej uszczelki rozdzielającej ławy i ściany fundamentowe, dzięki czemu elementy te mogą pracować niezależnie podczas osiadania budynku
  • izolację poziomą pod podłogi na gruncie, posadzki, stropy, balkony, tarasy – folię układa się pod warstwą ocieplenia ze styropianu,
  • izolację pionową ścian piwnic i fundamentów - chroni powierzchnię fundamentów przed naporem wody i wilgocią,

Skuteczne filie budowlane

Folie hydroizolacyjne Izowinyl, których producentem jest PPHU Winyl-pol Wybacz sp.j. zwane potocznie foliami budowlanymi pozwalają skutecznie i trwale zabezpieczyć obiekt przed zawilgoceniem. Charakteryzują się zdecydowanie większą wytrzymałością od papy i jednocześnie są łatwe w układaniu oraz łączeniu. Z jednej strony są moletowane czyli mają wytłoczoną fakturę, co zapewnia stabilne i trwałe połączenie z zaprawą. Zastosowane jako pionowa i pozioma  izolacja przeciwwilgociowa nie przepuszczają wilgoci ani wody nawet przy dużym ciśnieniu, chronią ścianę fundamentową przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu oraz tworzą elastyczną warstwę rozdzielającą ławy i ściany fundamentowe, co zabezpiecza ściany przed pękaniem w wyniku osiadania budynku.
Podstawową zasadą prawidłowego wykonania izolacji za pomocą folii Izowinyl jest wzajemne, szczelne połączenie izolacji pionowej z poziomą poprzez zgrzanie gorącym powietrzem lub klejenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz