Materiał Partnera

Jak prawidłowo użytkować zegarek?

Jak prawidłowo użytkować zegarek?

Chociaż do sprawdzenia godziny zwykle automatycznie spoglądamy na telefon komórkowy, zegarki wcale nie tracą na popularności. Wręcz przeciwnie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo klasycznych, jak i bardziej ekstrawaganckich modeli. Często zegarek traktowany jest po prostu jak biżuteria. Urozmaica stylizacje i nadaje im charakteru. By zegarek służył przez długi czas, konieczne jest jego poprawne używanie i pielęgnowanie. Jak dbać o zegarek? Czego unikać? Co zrobić w przypadku awarii? 

Jak prawidłowo dbać o zegarek? 

Nowoczesne zegarki posiadają ogrom funkcji i zabezpieczeń. Nie oznacza to jednak, że są niezniszczalne. Każdy z nich wymaga odpowiedniej dbałości i ostrożności w użytkowaniu. Przede wszystkim musisz pamiętać, że klasyczne zegarki lubią być noszone. Dzięki temu smary niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mechanizmu nie zastygają i mają odpowiednią lepkość. Zastygnięty i kruszący się smar nie spełnia swojej roli, a dodatkowo może uszkodzić cały mechanizm. Jeśli bateria w Twoim zegarku wyczerpie się, pamiętaj o szybkiej wymianie. W ten sposób nie dopuścisz do jej rozlania, a cały mechanizm nie będzie znajdował się długo w bezruchu. 

Po wymianie baterii bądź w przypadku zmiany czasu konieczne będzie ustawienie odpowiedniej godziny. Nawet jeśli szybciej byłoby przestawić godzinę do tyłu, poświęć dodatkowe sekundy i zegarek przestawiaj zawsze zgodnie z ruchem wskazówek. W ten sposób uchronisz go przed uszkodzeniem i nie dopuścisz do wyłamania istotnego fragmentu mechanizmu. Staraj się także nie narażać przedmiotu na gwałtowne zmiany temperatury. Nawet jeśli Twój zegarek jest niezwykle odporny i wodoszczelny, oszczędź mu wizyty w saunie. 

Jak prawidłowo czyścić zegarek? 

Czyszczenie zegarka jest niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Pamiętaj jednak, że nie należy go samodzielnie otwierać i rozkręcać. W sprawach konserwacji bądź czyszczenia mechanizmu, najlepiej udać się do specjalisty. W  Katowicach możesz skorzystać z usług Firmy Zegarmistrzowskiej Rejniak, gdzie pracownicy profesjonalnie zaopiekują się Twoim zegarkiem. Warto także regularnie czyścić go od zewnątrz. 

Kopertę zawsze przecieraj delikatnymi ściereczkami, by nie dopuścić do zarysowania. Jeśli Twój zegarek nie jest wodoszczelny, zawsze dobrze osączaj gąbkę. W przypadku wodoszczelnych sprzętów, po kąpieli w słonej wodzie, dokładnie oczyść przedmiot z soli. Pamiętaj także o regularnej wymianie uszczelek u zegarmistrza. W przypadku, gdy zegarek nie działa poprawnie, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Im szybciej oddasz przedmiot w ręce fachowca, tym większa szansa na szybkie usunięcie awarii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz