Materiał Partnera

Jak prawidłowo użytkować i serwisować klimatyzację w aucie?

Jak prawidłowo użytkować i serwisować klimatyzację w aucie?

Klimatyzacja w samochodzie jest bardzo wygodna, zwłaszcza na długich trasach. Ale tym bardziej istotne jest, by właściwie o nią dbać. Utrzymanie urządzeń wchodzących w skład systemu klimatyzacji, a zwłaszcza ich czystości, ma duże znaczenie nie tylko dla naszego komfortu w czasie jazdy, ale i dla naszego zdrowia. Przewody powietrzne i urządzenia, które tworzą układ klimatyzacji narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników.

Standardowe czynności podczas przeglądu klimatyzacji

Troska od dobry stan klimatyzacji w naszym samochodzie to przede wszystkim właściwa jej eksploatacja, ale także okresowe przeglądy i, w razie konieczności – naprawy. Przegląd systemu klimatyzacji w aucie powinien być dokonywany przynajmniej raz do roku w wyspecjalizowanym warsztacie mechaniki pojazdowej. Najlepiej, jeśli przeglądu dokona się tuż po sezonie, albo krótko przed sezonem, to jest wiosną lub jesienią. Jeśli nie robi się tego systematycznie, przykry zapach wydobywający się z klimatyzacji powinien być ostatecznym sygnałem, że przegląd jest niezbędny. Nieprawidłowa praca układu klimatyzacji może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym ubytki czynnika, starzenie się uszczelek, drobne kolizje także mogą przyczynić się do powstania nieszczelności. Tego typu usterki są lokalizowane i korygowane podczas zwykłego przeglądu klimatyzacji. Przegląd klimatyzacji to przede wszystkim kontrola prawidłowości pracy układu, sprawdzenie ciśnienia i przepływu powietrza, sprawdzenie instalacji elektrycznej i odszukanie uszkodzeń mechanicznych. Filtry kabinowe należy także wymieniać raz do roku, albo co 15 000 km. Chodzi o to, że po takim przebiegu może on być na tyle zanieczyszczony, że dopływ świeżego powietrza jest zablokowany, co może również przeciążać silnik dmuchawy, a to grozi jego zniszczeniem. Przy okazji wymiany filtrów kabinowych warto przeprowadzić też dezynfekcję układu klimatyzacji i uzupełnić czynnik chłodniczy a także olej w sprężarkach. Raz na dwa lata warto wymienić filtry osuszacza, które wychwytują wilgoć, co zarówno poprawia stan powietrza, jak i zabezpiecza cały układ przed korozją, a skraplacz i sprężarkę przed uszkodzeniem.


Znaczenie dbałości o układ klimatyzacji dla naszego zdrowia

Przeglądy klimatyzacji, jak również ich dezynfekcja i wymiana filtrów są konieczne, ponieważ ich zanieczyszczenie powoduje nieprzyjemny zapach i parowanie szyb. Co jednak bardziej istotne, w przewodach powietrznych i filtrach, które nie są odpowiednio konserwowane w specjalistycznych warsztatach samochodowych takich jak Tyczyński Serwis, mogą rozwijać się szkodliwe dla naszego zdrowia grzyby, bakterie i inne mikroorganizmy. Oddychanie skażonym powietrzem prowadzi do alergii i częstych zapaleń dróg oddechowych, warto temu zapobiegać.

Opracowanie:
Pabianice, Leszczynowa 8
tel. 42 213 97 14
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz