Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo tynkować ściany?

Jak prawidłowo tynkować ściany?

Tynkowanie to ważna czynność przed nałożeniem na ściany farby. Pozwala wyrównać podłoże i przygotować je do dalszego malowania, dzięki czemu wnętrze będzie prezentowało się wyjątkowo estetyczne, a farba nie odpryśnie. Tynkowanie stanowi również barierę izolacyjną, szczególnie jeżeli chodzi o zewnętrzną elewację. Tynk można nałożyć samemu, jeżeli posiada się odpowiednie narzędzia i podstawową wiedzę budowlaną.

Wybór rodzaju tynków

Odpowiednio położony tynk wpływa na izolację termiczną i akustyczną wnętrz. Żeby jednak należycie spełnił swoją funkcję, musi być dobrany do konkretnych warunków i potrzeb. Inny rodzaj sprawdzi się do tynkowania zewnętrznej ściany budynku, gdyż musi być odporny na czynniki atmosferyczne, natomiast inny rodzaj tynku wybierzemy do wnętrz. Na rynku dostępne są trzy rodzaje tynków:

  • Tynki cementowe – ze względu na mieszankę piasku i cementu, charakteryzują się zwartą strukturą i dużą odpornością na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej wybierane są do tynkowania ścian w łazience, kuchni czy piwnicy.
  • Tynki gipsowe – to najbardziej uniwersalny rodzaj tynku, nadający się do każdego rodzaju wnętrza. Charakteryzują się dobrą przepuszczalnością oraz dobrym kryciem, dlatego stanowią idealną bazę pod malowanie.
  • Tynki cementowo – wapienne – ten rodzaj charakteryzuje się dobrą izolacją termiczną, tłumi hałasy i doskonale wyrównuje powierzchnię. Sprawdzi się zarówno w suchych, jak i wilgotnych pomieszczeniach.

Tynki można nakładać ręcznie lub mechanicznie, dobierając ich rodzaj do techniki montażu. Firmy takie jak Usługi Tynkarsko-Budowlane Fur-Bud Mariusz Furgała dysponują odpowiednimi urządzeniami natryskowymi nie tylko do wykonywania tynków tradycyjnych, ale również do tzw. izolacji natryskowych pianką PUR, która jest uznawana za najszybszą metodę ocieplania budynku. Co ciekawe sprawdza się ona także przy docieplaniu starszych domów oraz strychów i jest uznawana za bardziej efektywną, niż zabezpieczenie styropianem oraz wełną mineralną.  Jest ponadto paroprzepuszczalna, dzięki czemu budynek „oddycha”, bez jednoczesnego nasiąkania wodą.

Nakładanie tynku

Tynkowanie można przeprowadzić samodzielnie, wykorzystując do tego specjalną zaprawę oraz podstawowe narzędzia, takie jak paca murarska czy wałek malarski. Przed przystąpieniem do pracy należy wcześniej przygotować podłoże, usuwając z jego powierzchni wszelkie zanieczyszczenia, plamy czy pozostałości po starej farbie. W przypadku dużych powierzchni warto zadbać o pionizację ścian, wykorzystując specjalne profile tynkarskie. Następnie przy pomocy pacy równomiernie pokrywamy ścianę rozrobionym tynkiem.

Tynkowanie – samodzielnie czy przez firmę?

Tynkowanie może wydawać się nieskomplikowaną czynnością, jednak bez odpowiednich umiejętności i wiedzy z zakresu wykończenia wnętrz lepiej zdecydować się na skorzystanie z usług firmy. Wówczas będziemy mieli pewność, że tynk został położony prawidłowo i równomiernie, dzięki czemu wytrzyma przez długi czas w nienaruszonej formie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz