Materiał Partnera

Jak prawidłowo segregować folie z przeznaczeniem do recyklingu?

Jak prawidłowo segregować folie z przeznaczeniem do recyklingu?

Odpowiednia segregacja odpadów oraz ich recykling pozwalają w znaczący sposób ograniczyć zużycie wody, energii elektrycznej oraz poziom degradacji środowiska naturalnego. Większość z nas wie, w jaki sposób segregować makulaturę, szkło czy aluminium. Wielu problemów nastręcza jednak kategoryzacja tworzyw sztucznych, w tym folii, z których korzystamy przecież na co dzień, chociażby w czasie zakupów. Co warto wiedzieć na ten temat?

Folia LDPE i HDPE

Folie polietylenowe wykorzystywane są najczęściej do pakowania i zabezpieczania towarów szczególnie wrażliwych na uszkodzenia. Do ich najpopularniejszych odmian zaliczyć możemy folie LDPE oraz HDPE. Różnią się one zastosowaniem do ich wytworzenia polietylenu o różnej gęstości.

Folia LDPE wyróżnia się sporą grubością, która wynosi od 0,015 do 0,2 µm, co sprawia, że materiał ten jest niezwykle wytrzymały. Stosuje się go produkcji reklamówek, foliówek np. do pieczywa czy worków na śmieci. Folia LDPE jest bardzo rozciągliwa i posiada charakterystyczny połysk, po którym łatwo ją odróżnić od folii HDPE. Jej oznaczeniem jest trójkąt z trzech strzałek, w środku którego umieszczono cyfrę 4.

Folię HDPE tworzy się z polietylenu o dużej gęstości, otrzymywanego metodą średniociśnieniową. Materiał ten jest odporny na wilgoć i działanie soli. Z tego też względu jest on szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Folia HDPE ma matowe wykończenie i jest mniej wytrzymała od folii LDPE. Symbolem folii HDPE  jest trójkąt z cyfrą 2 w środku.

Folia PP i PET

Folia polipropylenowa (PP) wyróżnia się uniwersalnym zastosowaniem. Jest to materiał o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, łatwo też poddaje się zgrzewaniu. Folia PP charakteryzuje się również przejrzystością i wysokim połyskiem. Stosuje się ją do pakowania kwiatów, wyrobów galanteryjnych, zabawek, kosmetyków i innych przedmiotów codziennego użytku. Dobrze sprawdza się również do pakowania żywności. Opakowania z foli polipropylenowej posiadają oznaczenie w postaci trójkąta stworzonego z trzech strzałek. W środku figury znajduje się cyfra 5.

Politereftalan etylenu (PET/PETE) to najczęściej stosowane tworzywo sztuczne. Przede wszystkim produkuje się z niego plastikowe butelki i jednorazowe naczynia. Jak informuje specjalista z firmy Eco-Pacznajbardziej wartościowe są butelki bezbarwne, gdyż uzyskuje się z nich wysokiej jakości regranulat. Do recyklingu można oddawać także butelki z tworzywa PET w kolorze niebieskim i zielonym. Najmniejszym zainteresowaniem zaś cieszy się tworzywo PET brązowe, jaskrawo żółte, srebrne czy bezbarwne izomorficzne. Symbolem PET również jest trójkąt, a centrum którego znajduje się numer 1.

Co z celofanem?

Celofan jest przezroczystą lub barwioną folią szeleszczącą, którą otrzymuje się z regenerowanej wiskozy. Problem z recyklingiem tego materiału polega na tym, że w większości pochodzi on z Chin, gdzie niezbyt restrykcyjnie podchodzi się do oznaczania tworzyw sztucznych. Z racji tego, że chiński celofan może być wyprodukowany z mieszanek tworzyw sztucznych różnego pochodzenia, nie jest on dobrym tworzywem do recyklingu, którego celem jest otrzymanie regranulatu o określonym składzie chemicznym.

Opracowanie:
Pruszcz Gdański, Łukasiewicza 6
tel. 664 159 925
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz