Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo powinien przebiegać transport zwierząt rzeźnych?

Jak prawidłowo powinien przebiegać transport zwierząt rzeźnych?

Zwierzęta rzeźne, zanim trafią do ubojni, są skupowane i przewożone przez wyspecjalizowane firmy. Transport – pomimo charakteru miejsca docelowego – wymaga odpowiedniej organizacji oraz spełnienia warunków, jakie wyznacza Parlament Europejski.  Gwarantują one humanitarne traktowanie jednostek oraz oszczędzenie im cierpienia w ostatniej drodze, nawet kosztem większych nakładów finansowych.

Masowe transporty zwierząt rzeźnych – główne problemy

Spożywanie mięsa i wyrobów mięsnych stale utrzymuje się na wysokim poziomie, dlatego też tak istotna jest hodowla zwierząt rzeźnych oraz ich transport do ubojni. Statystyki wskazują, że tylko w okresie jednego roku w unijnych rzeźniach kończy swój żywot 30 milionów świń, ponad 4 miliony krów i tyle samo owiec oraz ponad 150 tysięcy koni. W Polsce liczby te są znacznie niższe, ale i tak naszym problemem jest brak małych zakładów, które znajdowałyby się w niewielkiej odległości od miejsc hodowli. W odpowiedzi na tę sytuację firmy, takie jak PH Handel zwierzętami Jarosław Tarka specjalizują się w skupie i transporcie żywca. Konieczność przewozu zwierząt na duże odległości wymaga zarówno zorganizowania przystosowanych do ich transportu samochodów, jak i bogatej wiedzy personelu. To on musi zapewnić odpowiednie warunki zwierzętom oraz przestrzegać obowiązujących przepisów. Jednym z nich jest przyjęta w 2012 roku rezolucja Parlamentu Europejskiego, która zakazuje przewozów dłuższych niż 8-godzinne. Stosuje się też zalecenia co do zagęszczenia zwierząt w transporcie.

O czym trzeba pamiętać podczas transportu zwierząt rzeźnych?

Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach unijnych obowiązuje humanitarny stosunek do zwierząt rzeźnych. Fakt, że świnie, krowy czy owce jadą do ubojni. nie zwalnia z obowiązku ich odpowiedniego traktowania. Dlatego budowane są odpowiednie przechowalnie, w których zwierzęta dochodzą do siebie po podróży i odpoczywają pod okiem weterynarza.  Równie istotna jest jakość transportu, podczas którego często pokonują one znaczne odległości.

O czym należy pamiętać, organizując taki przewóz?

  • Niewłaściwe traktowanie zwierząt prowadzi do urazów, skaleczeń, odwodnienia, a w efekcie do utraty masy ciała i wartości żywca.
  • Szacuje się, że przy 12-godzinnym transporcie utrata masy ciała zwierzęcia może wynieść 4-5%, dlatego czas przewozu ogranicza się do 8 godzin.
  • Jednym z problemów transportu zwierząt jest stres transportowy. Negatywne skutki mogą wywoływać wibracje, hałas, wstrząsy, wysokie temperatury w naczepie, zbyt duże zagęszczenie zwierząt, brak dostępu do wody i paszy, załadunek i wyładunek. Stres może zmniejszyć odpowiednie postępowanie personelu.
  • Do nasilenia się stresu transportowego może przyczynić się styl jazdy kierowcy. Na zwierzęta źle oddziałuje duża prędkość, częste hamowanie i przyspieszanie.
  • Wśród wymogów, które narzucają przepisy unijne, znajdują się określone parametry pojazdu, w tym: ochrona przed warunkami meteorologicznymi, system załadunku i wyładunku, a także czystość i dezynfekcja samochodu.
  • Konieczne jest przepisowe oznakowanie pojazdu, który przewozi żywe zwierzęta. Kierowca powinien też mieć odpowiednie uprawnienia do ich transportu.

Wykwalifikowany personel, małe zagęszczenie zwierząt, postoje z dostępem do wody, dostęp świeżego powietrza i dobra wentylacja, a także umiejętności kierowcy to podstawa, dzięki której zwierzęta rzeźne dotrą do ubojni w dobrym stanie, z minimalnymi stratami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz