Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo pielęgnować futro kota perskiego?

Jak prawidłowo pielęgnować futro kota perskiego?

Koty perskie to wyjątkowo piękne zwierzęta, które nie tylko są urodziwe, ale mają też niepowtarzalny charakter. Aby koty tej rasy zachowały swój nienaganny wygląd i pozostawały szczęśliwe, konieczna jest odpowiednia i systematyczna pielęgnacja ich wyjątkowo charakterystycznego futra. Co warto wiedzieć o czesaniu, strzyżeniu i właściwym dbaniu o futro persów?

Prawidłowa pielęgnacja futra

Jednym z największych atutów kota perskiego jest jego futro. Odpowiednio wyczesane, zdrowe i dobrze utrzymane sprawia, że nasz czworonożny przyjaciel staje się miękką, puszystą kulką. Aby osiągnąć taki efekt, konieczne jest systematyczne czesanie, ale również dobór odpowiedniej dla kota diety oraz właściwa pielęgnacja skóry. Kocia sierść przypomina ludzkie włosy, które – zależnie od ilości poświęconego im czasu – bywają piękne, lśniące i grube albo przypominają mizerne kosmyki.

Czesanie persa to obowiązek każdego właściciela. Częstotliwość tego zabiegu uzależniona jest od pory roku, bowiem koty – jak wszystkie futrzaki – dwa razy w roku zmieniają sierść. Istotnym wyznacznikiem jest też rodzaj futra. Jeśli zawiera ono dużą ilość tzw. podszerstka, wykazuje skłonność do powstawania kołtunów. Takie futro mają też koty po kastracji, dlatego ich utrzymanie wymaga sięgania po szczotkę minimum dwa razy w tygodniu, a ideałem jest codzienne czesanie.

Czesanie od wczesnego dzieciństwa

Koty są indywidualistami, dlatego nie zawsze dobrze tolerują zabiegi pielęgnacyjne. Dotyczy to również wyczesywania, dlatego tak ważne jest systematyczne przyzwyczajanie ich do tego od najwcześniejszych lat życia. Kupując czworonoga z hodowli, w której specjalizuje się firma Alivio*pl. T. Małkowska, zyskuje się gwarancję, że zwierzę jest dobrze przygotowane do wszystkich niezbędnych zabiegów. Wystarczy wówczas systematyczne kontynuowanie wdrożonych czynności. W przypadku mniejszych kotków, które trafiają do domu kilka tygodni po urodzeniu, niezbędne jest stopniowe przyzwyczajanie ich do pielęgnacji.

Najskuteczniejszą metodą, która sprawi, że kot oswoi się z czesaniem, jest używanie szczotki na przemian z głaskaniem. Należy codziennie zmieniać proporcje ruchów, przechodząc od pieszczot w kierunku pielęgnacji kota. Czesaniu powinno też towarzyszyć spokojne mówienie do zwierzęcia, bez odruchów agresji, przymuszania czy podniesionego głosu. Odpowiednie postępowanie w krótkim czasie zostanie zaakceptowanie jako przyjemna i satysfakcjonująca codzienność.

Strzyżenie futra kotów długowłosych

Koty długowłose od czasu do czasu wymagają też strzyżenia. Najlepiej posłużyć się w tym celu maszynką elektryczną, która, niestety, w większości zwierząt budzi niechęć i wywołuje agresywne zachowania. Na buczenie silnika reagują też ucieczką i trudno je potem zachęcić do zbliżenia się. W skrajnych wypadkach, kiedy zwierzę nie daje się przekonać, konieczna jest wizyta u weterynarza i strzyżenie pod narkozą. Warto dodać, że starannie i systematycznie pielęgnowane futro sporadycznie wymaga częstszego strzyżenia niż 1-2 razy w roku, bowiem nie pojawiają się na nim kołtuny. Istotny jest także dobór odpowiedniej maszynki. Nie będą odpowiednie urządzenia stosowane przez ludzi, bowiem kocie futro jest cieńsze i często blokuje ostrza lub maszynka wyrywa je kępami, sprawiając zwierzakowi ból.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz