Jak prawidłowo montować rurociągi ciśnieniowe?

Jak prawidłowo montować rurociągi ciśnieniowe?

Rurociągi wykonane z polietylenu są bardzo dobrym rozwiązaniem dla ciśnieniowego przesyłu wody oraz ścieków. Ich udział w nowo budowanych systemach sieciowych infrastruktury podziemnej zwiększa się z roku na rok, ponieważ coraz większa liczba inwestorów docenia ich zalety.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Zalety wykorzystania rurociągów ciśnieniowych

Rurociągi ciśnieniowe są odporne na związki chemiczne, które powodują korozję oraz procesy starzenia się. Są również elastyczne, dzięki czemu można je układać zgodnie z kierunkiem trasy, wykorzystując ich naturalny promień gięcia bez konieczności montowania dodatkowych kształtek. Ze względu na niską wagę łatwo obniżyć koszty ich transportu oraz montażu, który jest równocześnie bardzo łatwy. Ponadto charakteryzują się wyjątkową odpornością na ścieranie, szczelnością i gwarantują długi okres niezawodnego użytkowania.

Prawidłowy montaż rurociągów ciśnieniowych

Projekt budowy rurociągu ciśnieniowego powinien być przygotowany w oparciu o analizę wyników pomiarów geotechnicznych gruntu i zawierać wytyczne, które określają sposób wzmocnienia podłoża lub zabezpieczenia rurociągu przed wypłynięciem.

Podczas transportu rur, które dostarczane są w postaci zwojów, należy zwrócić szczególną uwagę, aby ich nie uszkodzić, ponieważ polietylen jest materiałem o stosunkowo małej wytrzymałości mechanicznej na zarysowanie. Na etapie montażu wykorzystuje się najczęściej dwie techniki:

  • Zgrzewanie doczołowe – polega na ogrzaniu i uplastycznieniu końców łączonych elementów. Wykonuje się to poprzez styk ich powierzchni czołowych z płytą grzewczą oraz wzajemnym dociśnięciu łączonych elementów przy użyciu odpowiedniej siły. Złącze uzyskuje swoją wytrzymałość montażową i obciążalność dopiero po całkowitym ochłodzeniu. Należy pamiętać, że zgrzewanie doczołowe najlepiej wykonywać w temperaturach dodatnich, ale niższych niż 30°C. Negatywny wpływ na efekt końcowy zgrzewania ma również brak osłony miejsca zgrzewania przed wiatrem w trakcie wietrznej pogody.
  • Zgrzewanie elektrooporowe – stosowane jest najczęściej do łączenia elementów o średnicach do 200 mm. Proces ten odbywa się pomiędzy powierzchnią wewnętrzną kielichów kształtki elektrooporowej a powierzchnią zewnętrzną rur lub końców kształtek. Połączenia wykonane tą techniką są mocniejsze niż sama rura i nawet długi upływ czasu nie zmienia tej właściwości.

Firmy oferujące rurociągi mają w ofercie również rury, kształtki, zbiorniki, aparaty przemysłowe i kolektory oraz usługi związane z budową i montażem wodociągów oraz aparatury z tworzyw sztucznych, a także ich późniejszym serwisem.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz