Artykuł sponsorowany

Jak pozbyć się uciążliwego lokatora?

Jak pozbyć się uciążliwego lokatora?

Osoba, której wynajmujesz mieszkanie, nie płaci czynszu lub odmawia uregulowania rachunków za zużyte media? A może twoi lokatorzy regularnie organizują głośne imprezy, czym zakłócają spokój sąsiadów w godzinach nocnych? Podczas wizyty w mieszkaniu okazało się, że jest zaniedbane, a wręcz zdewastowane? Czas pozbyć się uciążliwych najemców. Zastanówmy się, jak to zrobić.

Krok 1. Wypowiedzenie umowy najmu

Pierwszym krokiem w kierunku uwolnienia się od uciążliwych lokatorów, którzy zajmują twoją nieruchomość, jest wypowiedzenie umowy najmu. W większości przypadków rozwiązanie umowy jest dla najemców wystarczającym impulsem do spakowania swoich rzeczy i przeniesienia się w inne miejsce. Niestety, w Polsce – jak na całym świecie – nie brak oszustów, którzy żerują na innych i wykorzystują przewagę, jaką dają im okoliczności. W przypadku nieuczciwych najemców typową praktyką jest wymiana zamków, co całkowicie uniemożliwia właścicielom wejście do własnego mieszkania. W gruncie rzeczy takie zachowanie niewiele zmienia, gdyż właściciel i tak nie może wyprowadzić lokatora z mieszkania siłą. Niemniej wymiana zamków bez zgody i wiedzy wynajmującego jest ostatecznym sygnałem do podjęcia bardziej radykalnych działań.

Krok 2. Eksmisja nieuczciwych najemców? Niekoniecznie

Zgodnie z treścią ustawy o ochronie lokatorów jedyną i wystarczającą przesłanką do eksmisji lokatora jest utrata tytułu prawnego do lokalu. Logika sugeruje więc, że eksmisji można dokonać już na podstawie wypowiedzenia umowy najmu. W praktyce procedura eksmisyjna okazuje się znacznie bardziej skomplikowana. Niektórzy właściciele zakładają, że po wypowiedzeniu umowy najmu mogą poprosić o pomoc w eksmisji policję. Jednak funkcjonariusze mundurowi nie mogą usunąć dzikich lokatorów. Jedyną osobą uprawnioną do przeprowadzenia eksmisji jest komornik sądowy. Co więcej, może on działać wyłącznie na podstawie uprawomocnionego wyroku. A to oznacza, że zanim przystąpi do eksmisji, właściciel musi wszcząć postępowanie sądowe przeciw najemcy. Takie postępowania sądowe trwają bardzo długo, co dla właścicieli wiąże się z dużym stresem i jeszcze większymi kosztami. Zwłaszcza właściciele mieszkań, którzy nie zdążyli jeszcze spłacić zaciągniętego kredytu, w takiej sytuacji muszą mierzyć się z poważnymi problemami finansowymi. Dodatkowym utrudnieniem może być zachowanie najemcy, który z premedytacją zaskarża wyroki sądu, czy późniejsze działania komornika, chcąc zyskać więcej czasu na darmowe korzystanie z zajmowanego lokalu.

Właściciele nieruchomości zajmowanych przez nieuczciwych lokatorów bardzo często czują się zupełnie bezradni. Rzeczywiście, polskie prawo zdaje się faworyzować lokatorów, kompletnie ignorując przy tym problemy wynajmujących. Sądowe procedury eksmisyjne często ciągną się całymi latami. Rekordowa sprawa, z jaką mieliśmy do czynienia, toczyła się już od 14 lat – mówi ekspert z Centralnego Biura Bezpieczeństwa Personalnego w Gdyni. Nasz zespół, stworzony z doświadczonych prawników, detektywów i agentów bezpieczeństwa pomaga klientom skutecznie i znacznie szybciej pozbyć się problemu uciążliwych lokatorów.

Upoważnieni przez właściciela mieszkania, posiadający niezbędne dokumenty pracownicy CBBP zaczynają mediacje eksmisyjne z lokatorami. Nie mamy tu więc do czynienia z eksmisją, ale z negocjacjami, których celem jest doprowadzenie najemcy do dobrowolnego opuszczenia lokalu. Wszystkie działania odbywają się zgodnie z prawem i przy asekuracji kancelarii prawnej, w związku z czym właściciel nie ponosi żadnego ryzyka. Akcja negocjacyjna zawsze jest zaplanowana z uwzględnieniem dotychczasowych zachowań najemcy i przewiduje dodatkowe działania, takie jak np. transport lokatora pod inny adres (np. do mieszkania zastępczego), pakowanie i transport jego rzeczy oraz zabezpieczenie własności wynajmującego. W dotychczasowej pracy CBBP finałem wszystkich takich przedsięwzięć było przekazanie kluczy do opróżnionego mieszkania właścicielowi. Współpraca z firmą CBBP jest więc najprostszym, pewnym sposobem na szybkie odzyskanie nieuczciwie zajmowanej nieruchomości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz