Artykuł sponsorowany

Jak pozbyć się szczurów z domu?

Jak pozbyć się szczurów z domu?

Szczury i myszy lubią dzielić z nami przestrzeń mieszkalną, co zawsze dzieje się wbrew naszej woli. Gryzonie osiedlają się w piwnicach, w garażach, budynkach gospodarskich czy na poddaszach. Większość z nich nie ma żadnych skrupułów, by urządzić sobie dom w naszej kuchni lub spiżarni. Nieproszeni goście powodują straty i roznoszą chorobotwórcze patogeny. Niestety ciężko pozbyć się ich z domu tradycyjnymi sposobami. Jak wygrać nierówną walkę z tymi gryzoniami?

Jakie zagrożenie dla ludzi stanowią szczury?

W naszych gospodarstwach najczęściej spotykamy szczura śniadego i wędrownego. Oba gatunki charakteryzują się sporymi rozmiarami. Ich długość ciała może wynosić nawet 30 cm, nie licząc długiego ogona. Gryzonie te zazwyczaj zagnieżdżają się w ludzkich domostwach w okresie jesiennym, kiedy to na zewnątrz zaczyna brakować pożywienia, a temperatura spada coraz bliżej zera. Nasze domy są ogrzewane i pełne niekończącej się żywności, co stanowi dla szczurów idealne warunki do życia.

Gryzonie rozmnażają się bardzo szybko i powodują ogromne straty w obrębie gospodarstwa domowego. Zanieczyszczają otoczenie odchodami, naruszają nasze zapasy jedzenia, przegryzają kable, drewniane elementy wykończenia wnętrz, meble, a nawet rury. Ponadto szczury roznoszą choroby i pasożyty, dlatego trzeba wytępić je tak szybko, jak to tylko możliwe. Gryzonie te są bardzo inteligentne i z łatwością omijają zastawione na nie pułapki.

Jak usunąć jednego lub kilka osobników?

Walkę z jednym lub kilkoma szczurami możemy podjąć samodzielnie. Jeśli zależy nam na tym, by nie zrobić zwierzęciu krzywdy, możemy zdecydować się na zakup żywołapki. W jej wnętrzu umieszcza się smakołyk dla szczura. Kiedy gryzoń skusi się na przekąskę, uruchomi mechanizm, który uwięzi go w klatce. Złapanego szczura możemy wyrzucić daleko od domu z nadzieją, że więcej go nie spotkamy.

Mniej humanitarnym sposobem na walkę ze szczurami są trutki. Wydzielają one zapach, który przyciąga gryzonie. Trutkę należy pozostawić w miejscach, w których buszują zwierzęta. Jeśli zostanie przez nie spożyta, spowoduje śmierć gryzoni. Trutki występują pod różnymi postaciami. Najczęściej są to granulki. Przy stosowaniu takich substancji powinniśmy zabezpieczyć zwierzęta domowe, które również mogą paść ofiarą trutki.

Jak poradzić sobie ze szczurzą plagą?

Kiedy stado szczurów liczy więcej osobników, nie warto tracić czasu na rozstawianie żywołapek i wysypywanie trutki. Likwidację gryzoni należy powierzyć profesjonalistom. Jak informuje Bogdan Klamborowski – właściciel Zakładu Dezynsekcji, Dezynfekcji i Deratyzacji – specjaliści zastosują sprawdzone metody mechaniczne i chemiczne, które zaowocują szybką śmiercią wszystkich gryzoni. Po skończonej operacji  pracownicy DDD zdezynfekują przestrzeń, w której żyły szczury. Pozwoli to domownikom uchronić się przed chorobotwórczymi patogenami, których nosicielami były gryzonie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz