Jak pozbyć się moli spożywczych?

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Mole spożywcze to dość powszechny problem. Te uporczywe owady pojawiają się w naszym domu niespodziewanie i mogą znacznie uprzykrzyć nam życie. Aby się ich pozbyć, nie zawsze trzeba używać specjalnych preparatów. Czasem wystarczą domowe sposoby, aby pozbyć się owadów z naszej kuchni. Zauważyłeś w kuchni białe larwy i pajęczyny? Sprawdź nasze porady i wygoń mole z mieszkania!

Skąd biorą się mole spożywcze?

Mole spożywcze to małe motyle nocne, których larwy żerują w takich produktach, jak cukier, kasze czy mąka. Lubią również pojawiać się w suszonych owocach (szczególnie figach i daktylach), płatkach owsianych, przyprawach a nawet czekoladzie! Do domu bardzo często przynosimy je wraz z produktami kupionymi w sklepie. Owady mogą się do nas przedostać również z mieszkania sąsiada. 

Jeśli zauważymy mole w mieszkaniu  – musimy działać szybko, samice moli składają bowiem od 100 do nawet 400 jajeczek zarówno w naszej żywności, jak i na opakowaniach. Jak je rozpoznać? Larwy moli to białe robaczki o długości do 0,5 cm. Oznaką obecności owadów są m.in. nici i oprzędy widoczne między sypkimi produktami.

Sposoby na mole spożywcze – jak usunąć mole?

Oczyść szafki kuchenne

Walkę z molami powinniśmy rozpocząć od porządków w szafkach. Jeśli w którymś z produktów znajdziemy larwy owadów, powinniśmy je wyrzucić. Dokładnie przejrzyjmy każdy pojemnik z suchym pokarmem – jeśli nie mamy pewności, czy mole spożywcze znajdują się w żywności, a nie chcemy jej wyrzucać – odłóżmy ją na jakiś czas na bok. Po kilku dniach sprawdźmy, czy larwy się pojawiły, czy nie.

Oczyszczone szafki wymyjmy wodą z mydłem (najlepsze będzie mydło lawendowe). Sprawdzonym sposobem, aby upewnić się, że usunęliśmy wszystkie mole, jest również włożenie do szafki naczynia z gorącym roztworem octu z wodą i poczekanie, aż ten wystygnie.

Postaw na lawendę, goździki i liście laurowe

Do umytych szafek włóżmy rośliny, które będą odstraszać owady. Są to między innymi wanilia, liście laurowe, mięta, anyż, goździki i lawenda. Zamiast ziół możemy również użyć zasuszonych plastrów cytryny lub pomarańczy. Sprawdzą się także waciki nasączone olejkiem lawendowym lub eukaliptusowym. Aby uniknąć powrotu moli pamiętajmy, aby wszystkie suche produkty trzymać w szczelnie zamkniętych plastikowych lub szklanych pojemnikach.

Rozwiązanie ostateczne

Jeśli naturalne sposoby zawiodą, możesz zaopatrzyć się w chemiczne preparaty do spryskiwania podłóg, ścian i sufitu lub specjalne plastry, na które przyklejają się owady. Pamiętaj jednak, by stosować je w zalecany, bezpieczny sposób. W ostateczności skorzystaj z usług specjalisty – dezynsekcja to wydatek około 150-200 złotych i pewność, że wszystkie robaki zostaną usunięte.

Co zrobić, aby mole nie powróciły?

Jeśli boisz się powrotu moli przed włożeniem kaszy czy ryżu do słoika, wstaw je do zamrażalnika. Dzięki temu larwy, które mogły się w nich znajdować, zginą. Sposobem na to, aby mole nie przedostały się do nas z mieszkania sąsiada, jest zainstalowanie moskitiery i siateczki przy wylocie wentylacji. Możesz również zaopatrzyć się w pułapki na mole, które są dostępne w większości hipermarketów. Pamiętaj także o częstym odkurzaniu w kuchni.

Czy mole są groźne dla człowieka? Nie – te owady nie przenoszą żadnych chorób i nie są groźne dla naszego organizmu, dlatego w przypadku zjedzenia larwy nie będziemy mieć problemów żołądkowych. Należy jednak, oczywiście, tego unikać.

Oceń artykuł (5)
3,8
Komentarze
Dodaj komentarz