Artykuł sponsorowany

Jak powstaje mięso ekologiczne?

Jak powstaje mięso ekologiczne?

Jakość mięsa, które kupujemy, zależy od całego procesu jego powstania. Mięso ekologiczne w zasadniczy sposób różni się od produktów pochodzących z hodowli przemysłowej. Różnice te mają wpływ na smak, zapach i przede wszystkim właściwości zdrowotne produktów. Przedstawimy Wam proces produkcyjny mięsa ekologicznego i zasady jakich muszą przestrzegać „eko hodowcy”.

Ekologiczna hodowla

Gospodarstwo, które chce produkować mięso ekologiczne, musi spełnić szereg wymogów związanych z chowem zwierząt. Wytyczne obejmują między innymi ilość zwierząt, jaka może przebywać na określonej powierzchni, sposób karmienia, jak również proces leczenia. Przepisy ściśle określają również czas, po upływie którego dokonuje się uboju. Jeśli chodzi o drób ekologiczny to okres ten wynosi 11 tygodni. W przypadku chowu przemysłowego 6-7 tygodni. Świnie w gospodarstwie ekologicznym są ubijane po 8 miesiącach. W „standardowej” hodowli nie dożywają nawet połowy tego czasu.

Na uwagę zasługują również warunki, w jakich powinny żyć zwierzęta w hodowli ekologicznej. Szczegółowe wytyczne określają kwestie związane z konstrukcją i wyposażeniem budynków inwentarskich, a w szczególności oświetlenie, wentylację, temperaturę, dostęp do wybiegów czy pastwisk. W hodowli ekologicznej drobiu liczba kur nie może przekroczyć 4800 sztuk. W przemysłowej hodowli liczba często osiąga kilkadziesiąt tysięcy. Przyrosty w hodowli ekologicznej są również proporcjonalnie wolniejsze. Dla przykładu 3-miesięczny kurczak ekologiczny waży 1,5-2 kilogramy. Jego „przemysłowy” odpowiednik osiąga w tym czasie wagę 2,7 kg.

Zbilansowana dieta

Różnice masy powstają w wyniku zastosowania zupełnie innej paszy. W standardowej hodowli zawiera ona soję energetyczną oraz antybiotyki. W gospodarstwach ekologicznych zwierzęta są żywione paszami roślinnymi. Nie zawierają one antybiotyków, kokcydiosatyków, hormonów wzrostu czy produktów powstałych z organizmów modyfikowanych genetycznie. Surowo zakazane jest także tzw. wymuszone karmienie.

Słów kilka należy również poświęcić leczeniu zwierząt w hodowli ekologicznej. „Przepisy wykluczają możliwość stosowania antybiotyków. W hodowli ekologicznej duży nacisk położony jest na profilaktykę. Dzięki temu można uniknąć drogiego i przede wszystkim szkodliwego leczenia.” – podkreśla specjalista z Masarni Cekcyn, która prowadzi produkcję i sprzedaż ekologicznego mięsa. W celu wzmocnienia odporności zwierzęta dostają różnego rodzaju zioła oraz przyprawy.

Dosyć ważną kwestią jest również prawidłowy dobór ras zwierząt. W gospodarstwach ekologicznych przeważają rasy rodzime, mniej wydajne, ale za to bardziej odporne.

Wartości odżywcze oraz smakowe mięsa ekologicznego są doceniane przez wielu znawców sztuki kulinarnej. Także coraz większe grono konsumentów zdaje sobie sprawę z jakości tego rodzaju mięsa. Nie da się ukryć, że to bardzo dobry trend.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz