Materiał Partnera

Jak powstaje mapa do celów projektowych? Przeczytaj zanim zaczniesz budowę!

Jak powstaje mapa do celów projektowych? Przeczytaj zanim zaczniesz budowę!

Zanim zaczniemy budowę domu, a nawet jeszcze przed tym, kiedy zaczniemy ubiegać się o pozwolenie na budowę, potrzebować będziemy mapy do celów projektowych. Jest ona niezbędna zawsze wtedy, kiedy planujemy realizację jakiejś inwestycji budowlanej. Przygotowaniem takiej mapy powinien zająć się dla nas profesjonalny geodeta. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Na samym początku

Zdobycie mapy naszej działki to pierwszy krok, który powinniśmy zrobić z myślą o budowie domu. Warto jednak wiedzieć, że nie musimy być właścicielem działki, by mieć dostęp do kopii jej mapy zasadniczej – możemy się o nią ubiegać w odpowiednim dla położenia gruntu wydziale geodezji i kartografii. Trzeba jednak mieć świadomość, że mapa zasadnicza to nie to samo, co mapa do celów projektowych. Taka mapa jest nam potrzebna wtedy, kiedy potrzebujemy wyceny nieruchomości, wydania warunków zabudowy działki czy na przykład wtedy, kiedy planujemy przeprowadzenie podziału działki. Nie jest ona jednak wystarczająca podczas tworzenia wniosku o pozwolenie na budowę. Mapę do celów projektowych musi dla nas przygotować profesjonalny geodeta z uprawnieniami – musi ona spełniać określone w przepisach wymogi. Bardzo dobrą firmą geodezyjną, której warto powierzyć to zadanie, jest Debet Sp. z o.o.

Czym jest mapa do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych jest niezbędna do stworzenia projektu budowlanego. Od mapy zasadniczej różni ją głównie aktualność – powinna zostać wykonana na bieżąco i oddawać aktualne warunki terenowe – oraz klauzula – czyli pieczątka uprawnionego geodety, która potwierdza, że taka mapa może służyć do projektowania. Na mapie do celów projektowych geodeta umieszcza budynki, granice działek, elementy uzbrojenia podziemnego i naziemnego, ogrodzenia, przyłącza, a także na przykład drzewa i krzewy. Na mapie do celów projektowych geodeta umieszcza też rzędne, czyli wysokość nad poziomem morza. Standardowo mapę do celów projektowych przygotowuje się w skali 1:500 lub ewentualnie 1:1000. Geodeta przygotowujący dla nas mapę do celów projektowych najpierw musi to zgłosić w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Kolejny krok to spotkanie na działce i wykonanie niezbędnych pomiarów obiektów, które muszą znaleźć się na mapie. Kiedy tak zwany operat geodezyjny jest kompletny, geodeta przekazuje go do PODGiK. Jeśli wszystko jest w porządku, dokument trafia do ewidencji. Dopiero wtedy geodeta oddaje nam gotową mapę.


Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz