Artykuł sponsorowany

Jak powstaje i z czego składa się nowoczesna sieć telekomunikacyjna?

Jak powstaje i z czego składa się nowoczesna sieć telekomunikacyjna?

Sieci telekomunikacyjne mogą być budowane w różnych technologiach. W zależności od jej rodzaju, infrastruktura okablowania tworzona jest w oparciu o kable analogowe, cyfrowe lub światłowodowe. Najpopularniejszym sposobem prowadzenia kabli światłowodowych w terenie jest montaż doziemny w kanalizacji kablowej.

Czym są sieci telekomunikacyjne?

Sieć telekomunikacyjna jest rodzajem obiektu technicznego. Ze względu na typ przesyłanych sygnałów wyróżnia się łącza telekomunikacyjne analogowe, cyfrowe oraz satelitarne. Projektowanie i wykonanie sieci telekomunikacyjnej najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie, takiej jak Te-Kom. Sieć taka musi być dodatkowo wyposażona w urządzenia umożliwiające zarówno wysyłanie, jak i odbiór oraz przetwarzanie przekazywanych informacji pomiędzy jej wybranymi węzłami. Schemat przekazu informacji w postaci cyfrowej lub analogowej składa się z trzech odrębnych struktur. Współpracują one ze sobą w ściśle określony sposób. Pierwsza z nich nosi nazwę płaszczyzny sterowania. Jest to cześć przenosząca informacje sterujące w postaci sygnałów. Druga struktura nazywana jest płaszczyzną danych lub użytkownika. Nadzoruje i realizuje ruch osób korzystających z usług, czyli użytkowników sieci. Ostatnią jest płaszczyzna zarządzania realizująca zadania eksploatacji i administracji systemem. Do sieci telekomunikacyjnych zalicza się między innymi  publiczną sieć telefoniczną PSTN (ang. Public Switched Telephone Network), wewnętrzną sieć firmową taką jak Ethernet, globalną sieć komputerową Internet, oraz sieć cyfrową z integracją usług ISDN (ang. Integrated Services Digital Network).

Jak wykonywane są sieci telekomunikacyjne?

Sieć telekomunikacyjna to system kabli łączących urządzenia nadawcze i odbiorcze sygnału. Ze względu na zastosowanie wyróżnia się linie sieci telekomunikacyjnych, kabli i rurociągów światłowodowych, telewizyjnych sieci szerokopasmowych, sieci strukturalnych, instalacji teletechnicznych i alarmowych. Linia kablowa może być usytuowana nad, jak i pod ziemią. W pierwszym przypadku jest to ciąg połączonych ze sobą kabli umieszczonych na podbudowie słupowej. Najczęściej są one rozpięte na wspólnych liniach sieci energetycznych. W drugim przypadku to system kabli ułożonych bezpośrednio w ziemi. Kable prowadzone pod ziemią często lokalizowane są w pobliżu innych instalacji takich jak wodna, kanalizacyjna czy gazowa. Umieszcza się je w najwyższej warstwie gruntu, znajdującej się jak najbliżej powierzchni. Kable sieci telekomunikacyjnej rozchodzą się pod ziemią poprzez system rozgałęzień. Łączenie odcinków kabli realizowane jest przy wykorzystaniu mufek kablowych. W celu zabezpieczenia przewodów przed uszkodzeniem umieszcza się je w kanalizacji kablowej. Jest to system rur osłonowych ze studzienkami i zasobnikami kabli. Odcinek łączący ostatnie złącze rozgałęźne z obiektem nazywane jest przyłączem. Projekt linii telekomunikacyjnej do celów projektowych wykonywany jest na mapie szczegółowej. W wielu przypadkach niezbędna jest reorganizacja infrastruktury telekomunikacyjnej. Ma to miejsce szczególnie przy budowie i przebudowie ciągów komunikacyjnych biegnących w sąsiedztwie linii przesyłowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz