Materiał Partnera

Jak powstają wyroby ceramiczne?

Jak powstają wyroby ceramiczne?

Wyroby ceramiczne towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, ponieważ historia wyrabiania ceramiki sięga paleolitu. Zasadniczo powstają w wyniku wypalania odpowiednio uformowanej gliny w bardzo wysokiej temperaturze, chociaż do produkcji używa się również innych materiałów. Wyroby ceramiczne znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach gospodarki, ale najbardziej kojarzą się z naczyniami codziennego użytku i armaturą w łazience. 

 

Od formowania przez wypalanie po szkliwienie 

Zacznijmy od tego, że ceramika może być ugniatana i formowana ręcznie, za pomocą form gipsowych lub toczona na kole garncarskim. Do zrobienia wyrobu ceramicznego zasadniczo potrzebna jest glina oraz piec zapewniający odpowiednio wysoką temperaturę. Jeżeli chcemy stworzyć np. dzbanek albo wazon, do gliny dodaje się dodatkowe materiały, jak piasek lub zmieloną cegłę oraz np. kredę. Tak przygotowaną mieszankę zręczny garncarz formuje przy użyciu jednej z wyżej wskazanych metod do kształtu, który oczekuje uzyskać. Następnie wyrób ceramiczny należy wysuszyć. Chodzi o to, aby przed wypałem został usunięty z surowego czerepu nadmiar wody. Suszenie powinno odbywać się w przewiewnym pomieszczeniu i nie powinno odbywać się za szybko, ponieważ w przeciwnym razie na naczyniu mogą powstać niechciane pęknięcia. Po leżakowaniu i suszeniu materiał się wygładza, wyrównuje oraz usuwa niedoskonałości, a po tym procesie umieszcza w piecu ceramicznym, w którym rozpoczyna się proces wypalania. Proces przygotowania wyrobu ceramicznego kończy się szkliwieniem i ponownym umieszczeniem naczynia w piecu w wyższej niż poprzednio temperaturze. W ten sposób otrzymujemy błyszczący przedmiot.

Warto dodać, że jedną z najbardziej znanych na całym świecie ceramik wciąż pozostaje ceramika z Bolesławca. Jak wyjaśnia jeden z pracowników Manufaktury w Bolesławcu Sp. z o.o. Sp.k.Ceramikę tę nadal wykonuje się ręcznie, a następnie, wykorzystując techniki malarskie, również ręcznie maluje. To nadaje jej wysokiej jakości. Jej cechą charakterystyczną jest tzw. technika stempelkowa. Polega ona na tym, że wzory nakładane są na naczynia ręcznie za pomogą specjalnie przygotowanych stempli. Tak przygotowuje się wzory kwiatów, ptaków i innych motywów. Chociaż współczesne wzory ceramiki bolesławieckiej zostały unowocześnione, to nadal pozostają one w związku z tymi tradycyjnymi, co czyni ją niepowtarzalną i wyjątkową.

 

Odpowiedni piec

Jeżeli chcesz wypalać hobbystycznie wyroby ceramiczne we własnym domu, to niestety muszę Cię zmartwić. Nie będzie to możliwe. Do wypalania ceramiki potrzebna jest bowiem bardzo wysoka temperatura i nie nada się do tego domowy piekarnik. Jeżeli chcesz wypalać matowe przedmioty, wystarczy ok. 900 stopni Celsjusza, ale jeżeli mają one podlegać szkliwieniu, temperatura powinna być jeszcze wyższa. Warto zatem poszukać w swojej okolicy pracowni ceramicznej, w  której za opłatą można wypalić swoje prace.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz