Artykuł sponsorowany

Jak powstają tradycyjne polskie wędliny?

Jak powstają tradycyjne polskie wędliny?

Coraz więcej konsumentów odchodzi od kupowania wędlin przemysłowych i szuka zdrowszych alternatyw. Produkty dostępne w dużych sklepach przeważnie są napakowane różnymi wypełniaczami, przez co szybciej się psują i  zawierają mniej mięsa, niż obiecuje opakowanie. Wędliny tradycyjne smakują lepiej, wytwarza się je z troską o zachowanie jakości mięsa i nie dodaje się do nich sztucznych dodatków.

 

Z czego wytwarza się wędliny?

 

Tradycyjne wędliny zawsze powstają z wysokiej jakości mięsa wołowego lub wieprzowego, czasami można trafić także na uwędzony drób. Smak i trwałość wędliny zawdzięczają kilku produktom, które producent dodaje w miarę uznania. Zalicza się do nich:

  • mieszanka przypraw, najczęściej sól, pieprz i czosnek,
  • białko sojowe,
  • błonnik,
  • karagen.

 

Sól jest niezbędnym składnikiem wędzenia mięsa, ale nie można z nią przesadzić. Często wyczuwalna jest w produktach przemysłowych, a spożywana w dużych ilościach może mieć zły wpływ na funkcjonowanie nerek. Niezbędny będzie także dym, w którym wędliny tradycyjne będą wędzone. Jego właściwości zależą od gatunku drewna wybranego przez producenta, sposobu jego spalania oraz warunków tlenowych.

 

Jakie procesy zachodzą podczas wędzenia?

 

Mięso wykorzystywane do produkcji wędlin tradycyjnych pochodzi ze sprawdzonych hodowli. Zwierzęta muszą odżywiać się w zdrowy i kontrolowany sposób, zła dieta może wpłynąć negatywnie na ich smak. Mięso przygotowane na szynkę marynuje się w wybranej mieszance przypraw, a następnie poddaje się wędzeniu. Ten proces polega na wystawianiu produktu na działanie dymu z konkretnego drewna. W jego wyniku:

  • dochodzi do obróbki termicznej, a mięso traci sporą część zgromadzonej w nim wody; dzięki temu nie jest ono wilgotne,
  • dym nadaje mięsu smak i zapach – to po nich bardzo łatwo jest poznać, która szynka była przygotowywana tradycyjnie, a która została stworzona w zakładach przemysłowych.

 

Przemysłowa wytwórnia może nazwać swoje wyroby swojskimi, ale etykieta szybko pokaże ich prawdziwy skład. Wędliny tradycyjne można znaleźć w supermarketach, chociaż rzadko. Najlepiej kupować je od sprawdzonych producentów, takich jak Zakład Przetwórstwa Mięsnego "DRĄG" S.C. Są one droższe, ale cena przekłada się na ich skład i co ważniejsze, na zdrowie osoby, które będzie je spożywać. Sztuczne wypełniacze, duża zawartość soli oraz wody w mięsie, oraz niewłaściwe przechowywanie wędlin przed wyłożeniem ich na sklep przekładają się na ich jakość. Tradycyjne wędliny to smak, klasa i gwarancja długiej wytrzymałości produktów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz