Materiał Partnera

Jak powstają różnego typu śruby?

Jak powstają różnego typu śruby?

Śruby to łączniki, które wykorzystywane są w niemalże każdej branży. Spotykamy je w samochodach, sprzętach elektronicznych, meblach, zabawkach, czy maszynach przemysłu lekkiego oraz ciężkiego. Ich różnorodność jest przy tym olbrzymia. Każda ze śrub tworzona jest jednak w dosyć podobny sposób tak, aby spełniać wysokie wymagania przepisów prawnych i norm PN-EN, ISO oraz DIN.

Projektowanie śrub

Każda śruba, aby mogła zostać wyprodukowana w danym modelu i klasie musi zostać najpierw precyzyjnie zaprojektowana. Mowa tutaj nie tylko o uwzględnieniu wymiarów, kształtów, a nawet kolorów, ale o wyznaczeniu w jakiej klasie wytrzymałościowej zostanie przygotowany dany wyrób. Projektowanie, które odbywa się wielokrotnie w środowisku CAD/CAM uwzględnia zatem właściwości materiałowe śrub za pośrednictwem dwóch symboli. Mowa o cyferkach umieszczanych na łbie śruby. Pierwsza z nich dotyczy minimalnej wytrzymałości na rozciąganie i jest określona wzorem Rm = a x 100 (N/mm2). Druga zaś oznacza granicę plastyczności i jest opisywana wzorem Re = a x b x 10 (N/mm2). Im wyższy indeks tym również i wyższa jakość śruby.

Przykład: Śruba imbusowa o oznaczeniu 5.8 jest gorsza jakościowo od tej z oznaczeniem 8.8. Posiada ona bowiem Rm na poziomie 500 (N/mm2), a Re równe jest wtedy 400 (N/mm2).

Formowanie śrub

Produkcja śrub jest dzisiaj wysoce zautomatyzowana i oparta o procesy seryjnego wytwarzania. Różnego typu łączniki powstają przy tym z bardzo grubego pręta lub też drutu, wykonanych ze stali. W pierwszym etapie elementy umieszczane są zazwyczaj w specjalnym piecu, aby w kolejnym kroku zostać umieszczone w kwasie siarkowym. Istotne jest również pokrycie ich fosforanem cynku. Pozwala to przede wszystkim na podwyższenie własności materiałowych surowca oraz na uplastycznienie stali. Dopiero wtedy można przejść do procesu kucia śrub na zimno przy wykorzystaniu tłoczników o różnych kształtach oraz formach. Takie posiada w swoich parku technologicznym firma METALZAB, która zajmuje się tworzeniem śrub zamkowych do ogrodzeń panelowych, śrub imbusowych, nitów do zamków, wkrętów do metalu, czy innych artykułów metalowych.

Etapy procesy wytwarzania śrub w pigułce

Produkcja śrub, która została opisana powyżej zdaje się zadaniem mało skomplikowanym. Warto jednak wiedzieć, że pomimo użycia do ich wytwarzania niewielkich ilości narzędzi, aby wyroby te posiadały odpowiednią jakość muszą być tworzone przy najwyższej precyzji. Cały proces po etapach projektowania oraz wstępnej produkcji jest również dokańczany w działaniach wykończeniowych. Cała produkcja przebiega zaś w kilku następujących fazach:

  • projektowanie,
  • prostowanie prętów,
  • cięcie prętów,
  • opisane wcześniej formowanie śrub,
  • tworzenie faz pozwalających na założenie nakrętki,
  • gwintowanie,
  • ocena jakościowa i testy wytrzymałości,
  • nanoszenie odpowiednich indeksów. 
Opracowanie:
Wolanów, Opoczyńska 27
tel. 48 618 62 95
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz