Materiał Partnera

Jak powstają pręty ciągnione?

Jak powstają pręty ciągnione?

Pręty ciągnione wykorzystywane są w metaloplastyce, przemyśle motoryzacyjnym, produkcji sprzętów AGD, wózków dziecięcych czy też wszelkiego rodzaju elementów mocujących, takich jak nity czy bolce. Pręty te powstają z walcówki, czyli kręgów stalowych o mniejszej lub większej zawartości węgla. Może się wydawać, że mają tak prostą budowę, że ich produkcja nie jest niczym skomplikowanym. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób powstają i czym się wyróżniają.


Sposoby wytwarzania prętów

Pręty różnią się od siebie przede wszystkim właściwościami fizycznymi. Właśnie dzięki temu mają one tak szerokie zastosowanie i stanowią powszechnie wykorzystywany element konstrukcyjny. Jednym z parametrów, który różni od siebie poszczególne pręty, jest kształt ich przekroju. Można spotkać się w związku z tym z modelami kwadratowymi, sześciokątnymi, prostokątnymi oraz okrągłymi. Jednak duże znaczenie ma również sposób ich produkcji. To właśnie technologia, dzięki której powstają pręty, ma kluczowe znaczenie dla ich właściwości.

Pręty mogą być wytwarzane dzięki urządzeniom zwanym walcarkami lub ciągarkami. W tym pierwszym przypadku powstają pręty walcowane. Natomiast ciągarki używające ciągadeł, przez które przeciągany jest materiał wejściowy, wykorzystywane są do produkcji prętów ciągnionych.

Technologia wybrana do obróbki metalu, dzięki której produkowane są pręty, ma kluczowy wpływ na to, jaki ich rodzaj powstanie, a więc na ich właściwości fizyczne. Elementy powstające przy użyciu ciągadeł cieszą się bardzo dużą popularnością – mają zastosowanie w metaloplastyce, AGD, ale także w produkcji maszyn przemysłowych. Jest to możliwe ze względu na wyjątkowy sposób ich wytwarzania” – mówi ekspert z firmy METAL BERNAT II.


Pręty ciągnione – jak wygląda ich produkcja?

Aby wyprodukować pręty ciągnione, stosuje się jeden z typów obróbki na zimno. Taki proces technologiczny jest nazywany przez specjalistów ciągnieniem.

Produkcja pręta ciągnionego rozpoczyna się od odpowiednio przygotowania i wyczyszczenia walcówki, zanim zostanie ona poddana jakiejkolwiek obróbce. Są różne rodzaje czyszczenia. W firmie METAL BERNAT II używana jest nowoczesna czyszczarka, która usuwa zendrę z powierzchni walcówki. Następnie walcówka jest poddawana przeciąganiu na ciągarce z odpowiednim oczkiem, czyli ciągadle, które nadaje odpowiednią średnicę prętom. Technologia ta zapewnia, że element konstrukcyjny na całej swojej długości będzie miał dokładnie taką samą średnicę. Tak przygotowany drut jest prostowany na prościarce, dzięki temu uzyskiwana jest również żądaną długość.

Proces ciągnienia nie powoduje zmian w wewnętrznej strukturze materiału – dzięki czemu pręty mimo zmiany długości i średnicy są nadal bardzo wytrzymałe. Ponadto zyskuje na tym ich wygląd. Pręty ciągnione cechują się błyszczącą oraz gładką powierzchnią.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz