Artykuł sponsorowany

Jak powstają opakowania z tworzyw sztucznych?

Jak powstają opakowania z tworzyw sztucznych?

Zdecydowanym liderem wśród opakowań są te wykonane z tworzyw sztucznych – produkujemy ich znacznie więcej niż opakowań innych typów. Ich sukces leży przede wszystkim w wysokiej uniwersalności plastiku, który można kształtować na różne sposoby. Innym ważnym czynnikiem jest relatywnie niska cena tworzyw sztucznych oraz łatwość w ich przetwarzaniu.

Po pierwsze – surowiec

Podstawowym surowcem wykorzystywanym do tworzenia opakowań są współcześnie różnego typu tworzywa sztuczne nazywane potocznie plastikiem. Dziwić może ich pochodzenie – wszystkie są bowiem produkowane na bazie surowców naturalnych. Do najczęściej wykorzystywanych w tym celu surowców zaliczają się między innymi węgiel, sól, ropa naftowa, celuloza czy gaz ziemny. Najczęściej stosowana jest oczywiście ropa naftowa. Stanowi ona mieszaninę tysięcy różnorodnych składników, przez co jej wykorzystanie wiąże się z koniecznością jej przeróbki. Produkcja tworzyw sztucznych, używanych między innymi w firmie Axiplast zajmującej się tworzeniem opakowań, zaczyna się już w rafinerii. Zachodzi tam destylacja ropy naftowej, co powoduje oddzielenie się składników o zbliżonej temperaturze wrzenia – składniki takie grupuje się w tak zwane frakcje. Frakcje stworzone są zasadniczo z tych samych pierwiastków, stanowiąc mieszaninę różnego typu węglowodorów. Istotną różnicą jest przede wszystkim struktura i wielkość cząstek budujących poszczególne frakcje. Jedną z tego typu frakcji jest znana wszystkim nafta, nazywana także benzyną ciężką. To ona stosowana jest w dalszej kolejności do produkcji tworzyw sztucznych. Poddaje się ją procesowi polimeryzacji z użyciem odpowiednich katalizatorów. W ten sposób powstają propylen czy etylen, które łącząc się ze sobą, tworzą łańcuchy polimerowe budujące tworzywa sztuczne. Dla wygody i szerokiego zastosowania w przemyśle tworzywa sztuczne formuje się w granulaty.

Po drugie – fabryka

Trafiający do fabryki opakowań granulat jest przede wszystkim rozgrzewany. W zależności od tworzywa sztucznego temperatura, której zostanie on poddany, będzie inna. Np. tworzywo PET (politereftalan etylenu) musi zostać rozgrzane do 260‐300 stopni Celsjusza. Granulat zamienia się wówczas w płynną masę, którą wykorzystują maszyny zwane wtryskarkami. Tworzywo trafia do specjalnych form i nabiera pożądanego kształtu. Opakowanie z tworzywa sztucznego jest gotowe po schłodzeniu, w trakcie którego zachodzi proces krystalizacji jego struktury. Niektóre z opakowań – takie jak butelki – muszą zostać dodatkowo rozgrzane i rozdmuchane strumieniem powietrza o wysokim ciśnieniu, co nadaje im finalną formę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz