Artykuł sponsorowany

Jak powstają korony porcelanowe?

Jak powstają korony porcelanowe?

W przypadku silnie zniszczonego zęba, a nawet w sytuacji jego ubytku, jednym z najczęstszych działań stomatologicznych oraz implantologicznych jest przygotowanie korony zębowej. Najbardziej spopularyzowane są dzisiaj te porcelanowe oraz pełnoceramiczne. Jak one powstają? Tego dowiedz się razem z nami!

Współpraca stomatologa z laboratorium protetycznym

Aby przygotować koronę porcelanową należy przejść odpowiednie leczenie stomatologiczne. Korona zakładana jest bowiem na zęba lub na implant. Wszystkie stany zapalne jamy ustnej muszą zostać zatem wyeliminowane. Lekarz stomatolog podczas kilku wizyt przygotowawczych wykonuje odpowiednie pomiary, które są dzisiaj oparte o specjalistyczne urządzenia. Następnie określa, czy wymaga się stworzenie korony częściowej, całkowitej, czy też osłaniającej. Wyróżnia się również wiele innych podtypów: korony poddziąsłowe, dodziąsławe, naddziąsłowe, schodkowe oraz bezschodkowe. Każdy przypadek jest zatem skrupulatnie analizowany tak, aby w następnej kolejności przekazać odpowiednie informacje laboratorium protetycznemu. To z nim współpracuje stomatolog, który zleca przygotowanie odpowiedniego wyglądem, czy wymiarem implantu.

Korony porcelanowe – jak są produkowane?

Korony porcelanowe, które są najczęściej przygotowywanymi w laboratoriach protetycznych implantami powstają z wysokiej jakości bloczku porcelanowego. To on jest wkładany do specjalnej komory wyposażonej w wiertła diamentowe, słynących ze swojej precyzyjnej oraz szybkiej obróbki. To właśnie wiertła w zautomatyzowany sposób tną materiał nadając mu odpowiedni kształt wypłukując wycinany surowiec parą z natryskiem wodnym. Nie to jednak jest podstawą całego procesu przygotowania korony porcelanowej. Ważne jest również jej precyzyjne zaprojektowane. Tutaj protetyk po uzyskaniu od stomatologa złożony danych, dokonuje złożonego modelowania implantu w specjalnym oprogramowaniu. To ono pozwala przygotowywać również różnego rodzaju symulacje. Dzięki temu cały proces przygotowania korony jest skrócony, a pacjent uzyskuje implant idealnie dostosowany do jamy ustnej i reszty uzębienia, zarówno pod kątem estetycznym, jak i funkcjonalnym.

Czym jeszcze zajmują się protetycy?

W laboratoriach protetycznych oprócz koron porcelanowych, czy pełnoceramicznych powstają również korony teleskopowe, protezy rożnego typu, a także licówki. Najlepsze pracownie przygotowują również mosty i innego rodzaju nowoczesne implanty, które dzisiaj powoli zastępują wspomniane protezy, zwłaszcza te ruchome. Nic dziwnego zatem, że wraz z rozwojem technologii stomatologicznych oraz implantologii swoją ofertę poszerzają takie podmioty, jak Laboratorium Protetyczne ALUMINA. Pracownia ta współpracuje z wieloma gabinetami stomatologicznymi oraz ortodontycznymi, wyróżniając się przede wszystkim błyskawicznym czasem realizacji zleceń. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz