Materiał Partnera

Jak powinno być przygotowane drewno na więźbę dachową?

Jak powinno być przygotowane drewno na więźbę dachową?

Wytrzymała więźba dachowa to podstawa przy budowie bezpiecznego i funkcjonalnego dachu. Taka właściwość jest zależna przede wszystkim od rodzaju wybranego drewna do jej konstrukcji oraz jego przygotowania. Znaczenie ma nie tylko wilgotność, ale również impregnacja poszczególnych elementów, jak i przycięcie tarcicy do wymiarów zgodnych z założeniami projektu.

Rodzaj drewna

Polecanymi gatunkami są te pochodzące z drzew iglastych, czyli sosnowe, świerkowe, modrzewiowe lub jodłowe. Najczęściej stosuje się pierwsze dwa z wymienionych, przy czym należy pamiętać, że świerk cechuje się trudnością impregnowania oraz mniejszą ilością sęków w porównaniu do sosny. Również przecieranie drewna może przysporzyć problemów, gdyż łatwo pęka. Niemniej jednak jednocześnie jest bardzo sprężyste i z tego względu idealnie nadaje się na konstrukcję więźby dachowej. Sosna z kolei to materiał miękki, z niewielką liczbą sęków, a przede wszystkim odporny na uszkodzenia mechaniczne, dzięki temu jest łatwy w obróbce i bardzo chętnie wykorzystywany w budownictwie.

Drewno modrzewiowe oraz jodłowe jest droższe od dwóch opisanych wcześniej. Mocną stronę modrzewia stanowi fakt jego odporności na szkodniki oraz grzyby, a także wytrzymałość. Cechuje go jednak duża twardość, trudność impregnacji, jak i obróbki. Natomiast jodła po wysuszeniu jest lżejsza od modrzewia, zawiera niewielką ilość żywicy, ale nie jest tak wytrzymała konstrukcyjnie.

Odpowiednia wilgotność

Drewno konstrukcyjne, czyli takie, które wykorzystuje się do tworzenia więźby dachowej, musi być wysuszone, aby nie uległo wypaczeniom, a w konsekwencji cała konstrukcja odkształceniu. W związku z tym poziom jego wilgotności nie może przekraczać 15%. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup tarcicy suszonej komorowo i czterostronnie struganej. Nabycie materiału, który nie jest odpowiednio przygotowany, a omawiany parametr przewyższa 18%, jest startą finansów, gdyż drewno do momentu rozpoczęcia budowy nie ma szans na „doschniecie”. Wpływ na wilgotność ma także sposób jego przechowywania na działce. Bardzo ważne jest jego ułożenie pod folią paroprzepuszczalną lub zadaszeniem, aby nie było narażone na zmoknięcie. Należy unikać kładzenia materiału bezpośrednio na wilgotnym podłożu, a pomiędzy kolejnymi warstwami muszą znaleźć się przekładki, wpływające na odpowiednią cyrkulację powietrza.

Przycinanie belek

Poszczególne elementy na więźbę dachową muszą być idealnym odwzorowaniem zapisów zawartych w projekcie. Stąd też warto powierzyć docinanie drewna doświadczonym fachowcom i skorzystać na przykład usług tartacznych Brawo, których pracownicy są w stanie dojechać ze sprzętem bezpośrednio na plac budowy. Dobrze, jeśli w przygotowywanych krokwiach oraz belkach będą również wykonane zaciosy, wręby i otwory, ułatwiające późniejszą pracę cieślom. Wcześniej jednak każda pojedyncza część musi zostać zaimpregnowana środkami chroniącymi przed korozją biologiczną. Najlepsze efekty można uzyskać, stosując metodę ciśnieniową lub zanurzeniową, a takie zabezpieczenie jest możliwe do wykonania w profesjonalny sposób w tartaku.

Opracowanie:
Gąsiorów 3A
tel. 606 725 176
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz