Materiał Partnera

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta dziecka u stomatologa?

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta dziecka u stomatologa?

Najmłodsi pacjenci wymagają szczególnego podejścia, zwłaszcza podczas pierwszych odwiedzin gabinetu dentystycznego. Rodzic powinien zadbać nie tylko o wybór przyjaznego dzieciom lekarza, ale także wyjaśnienie maluchowi w odpowiedni sposób, jak będzie wyglądać taka wizyta. Nie można lekceważyć leczenia zębów mlecznych, dlatego najpóźniej trzeba udać się do przychodni z dzieckiem w wieku 4 lat.

Kiedy pierwsza wizyta?

Nie można lekceważyć regularnych wizyty w gabinecie stomatologicznym nawet jeśli dziecko nie ma jeszcze uzębienia stałego. Pierwsze odwiedziny dentysty z pociechą powinny mieć miejsce już po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych, czyli między 6 a 12 miesiącem życia. Nie muszą one wiązać się z otwieraniem jamy ustnej na fotelu, ale przede wszystkim służyć oswojeniu się dziecka z gabinetem. Przede wszystkim powinna być to wizyta adaptacyjna, niewiążąca się z wykonywaniem skomplikowanych zabiegów leczniczych. Jeśli pierwsze spotkanie dziecka z dentystą z różnych przyczyn ma odbyć się na późniejszym etapie jego życia (najpóźniej w wieku 3 lub 4 lat), warto udać się tylko w celach kontrolnych. Lepiej uniknąć sytuacji, w której będzie związana z bólem zęba. Jednakże przybycie do przychodni stomatologicznej po tym, gdy maluch skończy pół roku to źródło cennych informacji oraz porad dla rodziców w związku z procesem ząbkowania i odpowiednią higieną mleczaków.

Wybór stomatologa

Poza umiejętnościami zawodowymi oraz szeroką wiedzą dentystyczną, najważniejsze, aby lekarz potrafił nawiązać więź z małym pacjentem i miał do niego przyjazne nastawienie. Warto zwrócić także uwagę na nowoczesne technologie, jakimi dysponuje gabinet, które pozwalają na sprawne i niemal bezbolesne wykonanie zabiegów. W przychodni, która oferuje profesjonalne podejście do najmłodszych, powinny znaleźć się elementy wystroju, które sprawią, że dziecko poczuje się bezpiecznie. Kącik do rysowania w poczekalni skutecznie zajmie myśli malucha i zmniejszy niepokój przed wejściem do gabinetu. Niektórzy stomatolodzy oferują specjalny program leczenia zębów u małych podopiecznych. Takie usługi posiada w swoim zakresie Centrum Stomatologiczne Wapdent, znajdujące się w Krakowie.

Postępowanie w trakcie wizyty

Przede wszystkim nie należy przelewać na dziecko swoich negatywnych emocji lub skojarzeń. Lepiej dokładnie wyjaśnić maluchowi, dlaczego należy regularnie odwiedzać dentystę, a także co będzie robione po kolei. Także stomatolog powinien uprzedzać małego pacjenta, jakie czynności wykonuje i na czym one polegają. Dobry sposób na oswojenie malucha to pokazywanie i opisywanie wykorzystywanych narzędzi. Zazwyczaj bardzo małe dzieci mogą siedzieć na kolanach rodzica. Inne rozwiązanie to usadzenie dziecka tak, aby nawiązywało kontakt wzrokowy z mamą lub tatą, a stomatolog znajdował się za plecami pacjenta. Ważne, aby opiekun zapanował nad swoimi emocjami w trakcie wizyty, co mogłoby utrudnić wykonywanie czynności leczniczych.

Opracowanie:
Kraków, Rynek Podgórski 15 lok. 2
tel. 12 263 00 06
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz