Materiał Partnera

Jak postępować w przypadku złamania zęba?

Jak postępować w przypadku złamania zęba?

Uszkodzony mechanicznie ząb uniemożliwia dotychczasowe funkcjonowanie i może powodować duży dyskomfort podczas spożywania posiłków. Złamanie wymaga jak najszybszej konsultacji ze stomatologiem, który w zależności od stopnia jego zaawansowania dobierze odpowiednią metodę odbudowy. Najczęściej stosuje się w tym przypadku licówki porcelanowe lub wkłady korzeniowo-koronne.

Mechaniczne uszkodzenia zębów

Można je podzielić na cztery rodzaje: złamanie, ukruszenie, pęknięcie lub wybicie zęba. Zazwyczaj przyczyną jest nieszczęśliwy wypadek lub przypadkowe ugryzienie bardzo twardego składnika w pożywieniu. Do innych powodów zalicza się również nieprawidłowo wypełnione ubytki bądź zaniedbane stany próchnicowe w jamie ustnej, które znacznie osłabiają szkliwo. W przypadku uszkodzenia zęba najważniejsza jest jak najszybsza konsultacja ze stomatologiem, jak również zachowanie spokoju. Głównie od czasu, jaki minął od złamania i stopnia zaawansowania ubytku, będzie zależała metoda jego uzupełnienia.

Sposoby odbudowy złamanego zęba

Jedną z metod stanowi zamocowanie licówek porcelanowych, dopasowanych kolorystycznie do odcienia pozostałego uzębienia. Są to cienkie płatki, które umiejscawia się z przodu złamanej kości, w taki sposób, że tworzą jej naturalnie wyglądające przedłużenie. Ich trwałość szacuje się nawet na 30 lat. Na początek konieczne jest jednak zeszlifowanie pozostałej części zęba oraz wykonanie wycisku, na podstawie którego zostanie stworzona indywidualnie dopasowana licówka. Na pierwszej wizycie najczęściej zakładana jest tymczasowa, a dopiero na kolejnej właściwa, doklejana z użyciem specjalistycznego cementu.

W przypadku złamania zęba poniżej linii dziąsła odbudowę poprzedza leczenie kanałowe w celu usunięcia nagromadzonych bakterii i zapobiegnięciu infekcjom. Konieczne jest również chirurgiczne wysunięcie korzenia, dzięki czemu stomatolog może umieścić wkład koronowo-korzeniowy, na którym odbudowuje się cały ząb z wykorzystaniem korony porcelanowej. Alternatywę stanowi całkowita ekstrakcja, czyli usunięcie uszkodzonej części i rekonstrukcja całości w postaci implantu — rzadziej mostu protetycznego, który jest stosowany przy większych ilościowo ubytkach.

Odbudowa zęba ze złamanym korzeniem

Każdy z omawianych przypadków jest zazwyczaj poprzedzony wykonaniem zdjęcia RTG, na podstawie którego dentysta jest w stanie stwierdzić jak przebiega linia złamania, szczególnie w przypadku korzenia. Pionowe jego uszkodzenie wymaga usunięcia i umieszczenia implantu, co wykonuje się na przykład w gabinecie stomatologicznym Dental Med w Wodzisławiu Śląskim. Poziome złamanie oznacza zaś postępowanie analogicznego do uszkodzenia zęba poniżej linii dziąsła. Zdarza się również tak, że przebiega ono przez środkową część korzenia. Taka sytuacja wymaga podjęcia szynowania w celu umocnienia zęba. W razie obumierania miazgi konieczne jest leczenie endodontyczne fragmentu dokoronowego, natomiast dowierzchołkowy podlega resekcji.

Opracowanie:
Wodzisław Śląski, Teligi 27A
tel. 32 456 94 82
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz