Jak posadzić rzeżuchę? Rzeżucha na 4 sposoby

Jak posadzić rzeżuchę? Rzeżucha na 4 sposoby

Rzeżucha to świetny pomysł na wielkanocną ozdobę, ale również źródło wielu witamin. Można wykorzystać ją do dekoracji świątecznego stołu i przygotowywania wielu posiłków. Kwiaty tej rośliny mają wiele właściwości odżywczych; zapobiegają nowotworom, wpływają na ładny wygląd naszej skóry i włosów, a także wspomagają apetyt. Jak posadzić rzeżuchę? Zobacz, jak to zrobić na 4 sposoby.

1. Rzeżucha sadzona na wacie

Najczęściej w naszych domach pojawia się rzeżucha sadzona na wacie. Do jej posadzenia potrzebujemy nasion, które dostępne są w sklepach za około kilka złotych. Nasiona należy wsypać do miseczki i zalać letnią wodą, a następnie zostawić je na około 2 godziny. To pobudzi je do szybszego kiełkowania. 

Następnie dno naczynka, w którym chcemy posadzić roślinę, wykładamy równomierną warstwą waty i nalewamy wody tak, by była ona dobrze nasączona. Kiedy nasionka pozostawione do namoczenia rozmokną, należy rozsmarować je na wacie w taki sposób, aby jak najmniej nachodziły na siebie. Dzięki temu rzeżucha urośnie równo. Nasiona wykiełkują po kilku dniach.

2. Rzeżucha sadzona w ziemi

Jeśli masz taką możliwość, możesz posadzić rzeżuchę w ziemi. Taka rzeżucha jest bardziej aromatyczna, smaczna i zielona, niż ta uprawiana na wacie. Można sadzić ją zarówno w pojemnikach przechowywanych na balkonie, jak i w ogrodzie - w czerwcu, lipcu i pierwszej połowie sierpnia. 

Nasiona rzeżuchy rozsypuje się gęsto na powierzchni ziemi.  Można je tylko przyklepać albo lekko przyprószyć ziemią. Nasiona wschodzą tego samego lub następnego dnia. Rzeżucha nadaje się do jedzenia już po 6-7 dniach, dlatego to świetne warzywo do uprawy dla dzieci. Uprawa zawsze się udaje i szybko widać rezultaty.

rzeżucha

3. Rzeżucha sadzona w kiełkownicy

Jeśli nie odpowiada ci sadzenie rzeżuchy na wacie, a nie masz możliwości posadzenia jej w ziemi, możesz skorzystać z kiełkownicy. Kiełkownica składa się ze szklanej miski i metalowego sitka. Sitko należy położyć na misce i nasypać na nie nasiona, które następnie trzeba spryskać wodą. Następnym krokiem jest ustawienie kiełkownicy w ciepłym miejscu i pamiętanie o spryskiwaniu nasion 3-4 razy dziennie.

Kiedy rośliny wzejdą, można wyciągnąć je delikatnie z sitka. Rzeżuchę posadzoną w kiełkownicy można jeść w całości - także z korzeniami, które posiadają liczne substancje odżywcze. To największa zaleta tego sposobu sadzenia rzeżuchy. Kiełkownica przydaje się też do wysiewania kiełków gorczycy, rukoli, bazylii i innych. 

4. Ozdobna rzeżucha sadzona na misce

Rzeżucha może być wykorzystywana nie tylko do jedzenia, ale również do ozdoby, zwłaszcza w okresie wielkanocnym. Na zielonych listkach można położyć pisanki, wielkanocne figurki, sery czy wędliny. Rzeżucha może być też samodzielną dekoracją stołu. Wówczas dobrze jest zadbać o to, by miała odpowiedni kształt.

Do tego będzie nam potrzebna miseczka oraz wata. Watę należy ułożyć na odwróconej do góry dnem misce, następnie zwilżyć ją wodą i rozsypać na niej nasiona. Gdy rzeżucha wyrośnie, wata pokryje się zielonymi listkami, tworząc zieloną kopułę, która idealnie będzie komponować się z innymi dekoracjami na świątecznym stole.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz