Artykuł sponsorowany

Jak poradzić sobie z matowymi reflektorami?

Jak poradzić sobie z matowymi reflektorami?

W miarę upływu czasu reflektory samochodowe stają się matowe i zdecydowanie gorzej świecą. Wpływa to nie tylko na efekty wizualne, ale przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze. Nie oznacza to jednak, że musisz wymienić wszystkie klosze reflektorów. Istnieje skuteczny sposób, który pozwoli na odnowienie matowych reflektorów i przywrócenie im dawnej… świetlności. Dlaczego reflektory matowieją? W jaki sposób można wypolerować reflektory samochodowe? 

Jakie są przyczyny matowych reflektorów? 

Reflektory matowieją w każdym samochodzie. Nie oznacza to, że pielęgnujesz je w nieprawidłowy sposób lub zrobione są z gorszej jakości tworzywa. Matowe reflektory to nie tylko zmora starszych samochodów, ale coraz częściej zdarzają się nawet w stosunkowo nowych modelach. Aby zwiększyć bezpieczeństwo oraz nadać reflektorom finezyjnych kształtów, ich klosze zaczęto produkować z tworzywa sztucznego, a nie jak kiedyś – ze szkła. Dzięki temu są lżejsze i rzadziej ulegają stłuczeniom, ale niestety charakteryzują się większą podatnością na zarysowania. Ponadto na ich powierzchnię negatywny wpływ wywierają także: promieniowanie UV, detergenty, wysokie temperatury, a nawet sól drogowa i piasek. Wszystkie te czynniki sprawiają, że po pewnym czasie reflektory matowieją, a światło staje się bardziej przygaszone. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, konieczne jest polerowanie reflektorów samochodowych.

Jak naprawić matowe reflektory?  

Koszt wymiany kloszy w reflektorach jest niestety dość wysoki, jednak polerowanie daje świetny efekt za niewielką cenę. Na samym początku konieczne będzie dokładne obejrzenie wszelkich zarysowań i zmatowień. Następnie klosze trzeba dokładnie umyć i osuszyć, a pobliskie lakierowane miejsca zabezpieczyć za pomocą taśmy maskującej, by nie uszkodzić lakieru. Kolejny etap to szlifowanie reflektorów za pomocą polerki. Jeżeli zniszczenia są dość mocne, zalecane jest stosowanie papieru ściernego o gradacji 800, a w niewielkich uszkodzeniach wystarczy ten o gradacji 1200 bądź 1500. Szlifowanie pozwala na usunięcie wszelkich zarysowań z powierzchni reflektora, ale nie należy robić tego zbyt mocno i szybko. 

Jeżeli zależy Ci na profesjonalnej naprawie reflektorów, warto skorzystać z oferty firmy EkstraBlask. Po zeszlifowaniu uszkodzeń należy je dokładnie wypolerować. W tym celu stosuje się pastę polerską dokładnie rozprowadzaną na powierzchni klosza. Resztki preparatu można usunąć za pomocą płynu do szyb. Aby efekt był trwalszy, na reflektor warto nałożyć filtr UV, który ochroni go przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dzięki polerowaniu reflektorów nie tylko poprawisz efekt wizualny swojego samochodu, ale przede wszystkim zwiększysz bezpieczeństwo na drodze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży