Artykuł sponsorowany

Jak poprawnie zaplanować oświetlenie w salonie?

Jak poprawnie zaplanować oświetlenie w salonie?

Oświetlenie bez wątpienia jest bardzo ważne w każdym mieszkaniu. Projekt oświetlenia dotyczy nie tylko odpowiedniego wyboru rodzaju np. lamp i żarówek, lecz również prawidłowego ich rozmieszczenia wewnątrz mieszkania. Pytanie związane z prawidłowym planowaniem oświetlenia w mieszkaniu zadaje sobie każdy inwestor przed budową domu lub przed remontem. Zatem o czym trzeba pamiętać podczas wykonywaniu projektu oświetlenia?

Czym jest dobry projekt oświetlenia?

Czasy, kiedy montowane były pojedyncze lampy z jedną żarówką na środku sufitu, już dawno minęły. W dzisiejszych czasach projekt oświetlenia wymaga od nas dużo więcej zaangażowania. Z pewnością wpływ na to ma chęć prawidłowego rozmieszczenia lamp w mieszkaniu. Obecnie wybieramy rozmaite rodzaje oświetlenia, które znacznie odbiegają od tych, z tych korzystaliśmy kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Dobry projekt oświetlenia polega na prawidłowym doborze trzech jego rodzajów. Mowa oczywiście o:

  • oświetleniu głównym,
  • świetle dekoracyjnym,
  • świetle roboczym.

Światło główne odpowiedzialne jest za rozświetlenie całego pomieszczenia. W obecnie tworzonych projektach takie oświetlenie ma kilka punktów najczęściej na suficie. Warto zadbać o to, aby podzielić punkty oświetleniowe na różne włączniki światła. Nie powinno się montować oświetlenia w ten sposób, by wszystkie lampy zapalały się jednocześnie, ponieważ nie zawsze potrzebujemy tak mocnego oświetlenia. Oświetlenie dekoracyjne to przede wszystkim ozdoba wnętrza mieszkania. Dzięki zastosowaniu takiego światła, mamy możliwość podkreślenia rozmaitych elementów znajdujących się w danym pomieszczeniu, np. meble czy ściany. Natomiast oświetlenie robocze ma ułatwiać nam wykonywanie codziennych czynności. Przykładem mogą być oświetlenia blatów kuchennych, lampy nad biurkami czy kinkiety nad lustrem.

Planowanie oświetlenia w salonie

Jeśli zapoznaliśmy się już z rodzajami oświetlenia, można przejść do planowania odpowiedniego rozmieszczenia go. Aranżacja oświetlenia głównego nie polega tylko na zaplanowaniu i przymocowaniu kilku lamp na suficie. Należy zwrócić uwagę na praktyczność oświetlenia, a także walory estetyczne. W większości salonów znajdują się sofa lub kanapa oraz stolik. W związku z tym światło powinno padać od góry, aby właściwie oświetlało wspomniane elementy wystroje, aczkolwiek nie może świecić nam w oczy, gdy siedzimy na kanapie. Takie oświetlenie może być zaplanowane na rozmaite sposoby. Jednym z nich jest zastosowanie lampy wiszącej nad stolikiem, a inny pomysł to wykorzystanie opraw podtynkowych. Decydując się na lampy, musimy pamiętać, by dobierać je wizualnie zgodnie ze stylem, w jakim mieszkanie jest urządzone. Gdy brakuje nam pomysłów na wybranie właściwego oświetlenia do salonu, warto skorzystać z inspiracji znajdujących się na portalu Aranżacja wnętrz. Znajdujące się tam pomysły na światło główne z pewnością pomogą nam w wyborze właściwego oświetlenia.

Nie można pominąć również oświetlenia drugiej części salonu. Zwykle naprzeciw kanapy i stolika znajduje się telewizor i ewentualnie półki lub komoda. W tej części pomieszczenia oświetlenie również się przyda, np. gdy w salonie bawi się nasze dziecko. Oczywiście w tej części salonu wybór lamp wiszących nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się oprawy natynkowe. Jeśli szukamy innego pomysłu, możemy ewentualnie w takim miejscu skorzystać z lampy stojącej.  Jeśli w salonie posiadamy również większy stół, to nad nim również trzeba zamontować oświetlenie. Zwykle wybór pada na lampy wiszące, które poza rozświetleniem stołu, zapewniają dekorację. W zależności od wielkości salonu warto także pomyśleć o oświetleniu przestrzeni między kanapą a stołem jadalnianym. W przypadku dużej odległości między tymi meblami dobrym pomysłem jest zastosowanie oświetlenia nastrojowego np. w postaci kinkietów. Dzięki tej opcji zaplanujemy również oświetlenie dekoracyjne, co łącznie zagwarantuje nam odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz