Materiał Partnera

Jak poprawnie sprawdzić poziom oleju silnikowego?

Jak poprawnie sprawdzić poziom oleju silnikowego?

Podczas części praktycznej egzaminu na prawo jazdy, egzaminator sprawdzi nie tylko twoją znajomość przepisów ruchu drogowego i umiejętność prowadzenia samochodu, ale także zdolność obsługi pojazdu. Jednym z zadań egzaminacyjnych jest sprawdzenie poziomu oleju silnikowego. Dlaczego ta czynność jest tak ważna i w jaki sposób poprawnie sprawdzić stan oleju?

Funkcje oleju silnikowego

– Olej silnikowy jest niezbędny do prawidłowej pracy pojazdu, właśnie dlatego zawsze musimy regularnie sprawdzać jego poziom i uzupełniać ewentualne braki – mówi specjalista z warszawskiej Szkoły Kierowców ABS.

Najważniejszym zadaniem oleju silnikowego jest zmniejszenie tarcia między poszczególnymi elementami silnika, co pozwala na spowolnienie ich zużycia. Stąd niedobory oleju mogą prowadzić do sytuacji określanej jako zatarcie silnika.

Drugim zadaniem oleju silnikowego jest wsparcie chłodzenia. Dzięki dodatkom substancji smarnych, olej redukuje tarcie, przez co pośrednio ogranicza wzrost temperatury na współpracujących elementach.

Dobrej jakości olej silnikowy jest bardzo gęsty, nie ulega krzepnięciu czy pienieniu, dzięki czemu jest w stanie dodatkowo pełnić rolę uszczelnienia tłoków w cylindrach, co sprzyja sprawnej pracy silnika.

Dodatkowo, olej oczyszcza silnik z zanieczyszczeń, które powstają w procesie spalania paliwa, zapobiega odkładaniu się ich na powierzchni poszczególnych elementów mechanizmu i zapobiega korozji.

Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego?

Umiejętność sprawdzenia poziomu oleju silnikowego jest wymagana od każdego kandydata na kierowcę. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób krok po kroku powinno przebiegać sprawdzenie stanu oleju.

Po pierwsze, samochód musi stać na równym podłożu. Ustawienie samochodu na spadku będzie skutkowało nieważnym wynikiem – pomiar oleju nie będzie prawidłowy. Po drugie, nie wolno sprawdzać poziomu oleju na rozgrzanym silniku. Do tej czynności podchodzimy więc przed uruchomieniem samochodu lub po kilku minutach od jego wyłączenia.

Aby dostać się do miski olejowej, musimy otworzyć maskę samochodu. Pamiętaj, by nie nachylać się głęboko nad silnikiem – wszystkie czynności staramy się wykonywać z bezpiecznej odległości, sięgając do interesujących nas części rękami. Niedozwolone jest podchodzenie do otwartej maski z papierosem!

Po podniesieniu maski silnika poszukaj bagnetu z oznaczeniem oleju silnikowego. Wyciągnij bagnet i przetrzyj go suchą bawełnianą szmatką. Pamiętaj, że ściereczka powinna być czysta, wolna od wszelkich paprochów, które mogłyby zanieczyścić olej – nie można więc użyć np. ręcznika papierowego czy chusteczki higienicznej.

Oczyszczony bagnet włóż z powrotem na miejsce. Kiedy wyciągniesz go ponownie, będziesz mógł ocenić poziom oleju. Prawidłowy poziom oleju odznaczy się na bagnecie między podziałką maksimum i minimum. Jeśli poziom oleju jest poniżej minimum, uzupełnij zbiornik, koniecznie takim samym olejem, jaki już znajduje się w misce.

Jak często sprawdzać poziom oleju w samochodzie? Optymalnie co kilkaset przejechanych kilometrów. Pamiętaj jednak, że zużycie oleju może zmieniać się np. pod wpływem warunków pogodowych czy zmiany obciążenia pojazdu, dlatego zawsze warto być czujnym i wozić ze sobą dodatkową butelkę z zapasem. 

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz