Artykuł sponsorowany

Jak poprawnie rozplanować nasady krzewów ozdobnych?

Jak poprawnie rozplanować nasady krzewów ozdobnych?

Ogrody zakłada się nie tylko, aby upiększyć teren wokół domu, ale przede wszystkim po to, by zyskać dobre miejsce do przyjemnego wypoczynku. Ponadto chodzi jeszcze o to, aby ogród nie tylko działał swoim pięknem, ale też był prosty w pielęgnacji. Krzewy ozdobne mogą być jego ozdobą. Jak prawidłowo zaplanować ich nasadę, aby piękno ogrodu było w pełni widoczne? O czym pamiętać, planując ostateczny wygląd ogrodu?

Skromne wymagania krzewów ozdobnych

Wiadomo, że krzewy ozdobne mają mniejsze wymagania niż kwiat, jednak nigdzie nie jest powiedziane, że można je rozmieszczać przypadkowo i zostawić samym sobie. Jednym z ważniejszych wymogów jest posadzenie ich w odpowiedniej odległości od siebie tak, aby gdy już dorosną, nie stanowiły dla siebie wzajemnej przeszkody. Niedopuszczalne jest też doprowadzenie do takiego stanu, że dwa krzewy zrosną się ze sobą. Po pierwsze nie wygląda to dobrze, a po drugie dwa gatunki mogą mieć odmienne wymagania pielęgnacyjne.

Centra ogrodowe, takie jak Mark-Flor, często zalecają zasadę, która mówi o tym, że warto między poszczególnymi krzewami pozostawić taką odległość, ile wynosi wysokość krzewów po osiągnięciu pełnego wzrostu. Trzeba jeszcze pamiętać, że większość gatunków wymaga regularnego przycinania.

Dopasowanie do nasłonecznia w ogrodzie

Przy palowaniu nasady krzewów ozdobnych trzeba też wziąć pod uwagę stopień jego nasłonecznienia. Niektóre gatunki roślin zdecydowanie wolą pełne słońce, a inne raczej ocieniony teren. Są też takie, jakie wręcz nie znoszą gorących promieni słonecznych. Przykładem mogą być krzewy o ozdobnych, żółtych liściach, które w ostrym słońcu blakną.

W niektórych ogrodach przydomowych są miejsca przez większą część dnia osłonięte przez budynek. Tam warto posadzić krzewy cieniolubne.

Krzewy ozdobne mają też różną tolerancję na mróz czy zimny wiatr. Jeżeli któreś gatunki są mniej odporne na takie czynniki, to należy je posadzić przy osłonach takich, jak masywne elementy ogrodzenia lub mur domu, które będą stanowiły przeszkodę dla zimnego, północnego powietrza.

Pora kwitnienia

Większość ozdobnych krzewów kwitnie wiosną i na początku lata. Jednak są też takie, które są efektowne nawet jesienią, chociażby nawet przez swe kolorowe owoce. Planując rozmieszczenie ozdobnych krzewów, warto sadzić obok siebie rośliny, których najlepszy wygląd wypada w innym czasie. W ten sposób uniknie się sytuacji, gdy całe połacie ogrodu będą „smutne” przez większą część lata. Ideałem byłoby, gdyby poszczególne grupy krzewów kwitły od wiosny do jesieni.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz