Artykuł sponsorowany

Jak poprawnie rozliczać podatki z najmu i dzierżawy?

Jak poprawnie rozliczać podatki z najmu i dzierżawy?

Inwestowanie w nieruchomości zawsze było, jest i będzie dochodowe. Coraz częściej zakup domu, mieszkania czy lokalu usługowego dokonywany jest z zamiarem ich wynajęcia lub oddania w dzierżawę. Uzyskane w ten sposób dochody podlegają jednak opodatkowaniu. Zbliżający się wielkimi krokami okres rozliczeń to dobry moment, by poznać zasady opodatkowania najmu i dzierżawy.

Osoby prywatne a podatek z najmu i dzierżawy

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje kilka źródeł przychodów. Wśród nich znajduje się najem i dzierżawa, a także podnajem czy inne umowy o podobnych charakterze – z wyjątkiem składników majątku, które związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podstawę prawidłowego opodatkowania stanowi ustalenie przedmiotu najmu i dzierżawy – czy nieruchomość związana jest z prowadzeniem działalności, czy ma charakter prywatny. Rozliczanie dochodów osób fizycznych powinno zatem objąć uzyskiwane z tego tytułu przychody i zakwalifikować je jako osobne źródło. Najem i dzierżawa mogą być opodatkowane:

  • na zasadach ogólnych – według skali podatkowej, w wysokości 18% lub 32% od nadwyżki po przekroczeniu kwoty 85 tysięcy złotych;
  • w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – według stawki 8,5% przychodów.

Podatnik sam może wybrać formę opodatkowania, dlatego przed podjęciem decyzji warto skorzystać z pomocy specjalisty oferującego doradztwo podatkowe tak jak kancelaria podatkowa Firmus w Bielsku-Białej. Pamiętajmy również, że w przypadku rozliczania podatku dochodowego w formie ryczałtu oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania za dany rok należy zgłosić do Urzędu Skarbowego do 20 stycznia lub nie później niż do dwudziestego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód z tytułu najmu czy dzierżawy. W następnym roku nie trzeba składać ponownego oświadczenia, jeśli nie następuje zmiana formy opodatkowania.

Najem i dzierżawa związane z działalnością gospodarczą

Najem i dzierżawa kwalifikowane są jako źródło przychodów z działalności gospodarczej, jeśli stanowią jej wyłączny przedmiot, są jednym z rodzajów prowadzonej działalności gospodarczej albo dotyczą powiązanego z nią składnika majątku. Uzyskane w ten sposób przychody podlegają opodatkowaniu:

  • na zasadach ogólnych – według skali podatkowej;
  • podatkiem liniowym w wysokości 19%.

Art. 9a ustawy o PIT przewiduje możliwość wyboru tej formy opodatkowania, która będzie dla przedsiębiorcy najkorzystniejsza, a jednocześnie zgodna z prawem i możliwa do zastosowania. To w wyborze optymalnego rozwiązania dużym wsparciem będzie biuro rachunkowe, któremu zostało powierzone prowadzenie ksiąg rachunkowych czy ewidencji ryczałtowej firmy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz